We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Epson WorkForce Enterprise AM-C4000 Printer
SKU
C11CJ43401BY
Category: Multifunction Printers
| SKU | C11CJ43401BY |
|---|---|
| EAN | 8715946704470 |
| Manufacturer | Epson |
| Availability | No |
| Product Videos |
View Video View Video View Video |
| PDF URLs |
View PDF View PDF |
More sustainable printing
The WorkForce Enterprise AM-C4000 combines fast performance with low energy consumption. Made with the modern office in mind, the small footprint and modular design allow you to build your device to your exact requirements. And as if that wasn't enough, the innovative technology makes installation and maintenance easy and stress free.
Reliable and improved sustainability
With a simpler, shorter paper path, paper jams can be removed more easily, and the finisher connectivity is improved. This means that service downtimes can be reduced. Through fewer consumables and supplies, it also produces less waste. With low power consumption, the overall environmental impact of printing is cut dramatically.
Efficient maintenance
Fewer replacement parts keep user intervention to a minimum, making day-to-day maintenance fast and efficient.
Heat-Free Technology
Epson Heat-Free Precision Core Technology requires no heat to warm up when it is switched on or awoken from sleep, which significantly reduces energy consumption. This allows Epson's Heat-Free inkjets to deliver an exceptional fast FPOT compared to laser technology.
Advanced software solution compatibility
A variety of software solutions can be integrated into existing IT infrastructure to improve efficiency. This includes Epson Remote Services (ERS), which offers cloud-based device monitoring and management system that delivers advanced remote diagnostics for Epson business products.
The WorkForce Enterprise AM-C4000 combines fast performance with low energy consumption. Made with the modern office in mind, the small footprint and modular design allow you to build your device to your exact requirements. And as if that wasn't enough, the innovative technology makes installation and maintenance easy and stress free.
Reliable and improved sustainability
With a simpler, shorter paper path, paper jams can be removed more easily, and the finisher connectivity is improved. This means that service downtimes can be reduced. Through fewer consumables and supplies, it also produces less waste. With low power consumption, the overall environmental impact of printing is cut dramatically.
Efficient maintenance
Fewer replacement parts keep user intervention to a minimum, making day-to-day maintenance fast and efficient.
Heat-Free Technology
Epson Heat-Free Precision Core Technology requires no heat to warm up when it is switched on or awoken from sleep, which significantly reduces energy consumption. This allows Epson's Heat-Free inkjets to deliver an exceptional fast FPOT compared to laser technology.
Advanced software solution compatibility
A variety of software solutions can be integrated into existing IT infrastructure to improve efficiency. This includes Epson Remote Services (ERS), which offers cloud-based device monitoring and management system that delivers advanced remote diagnostics for Epson business products.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black, White |
| Scanning | Colour scanning |
| Faxing | Colour faxing |
| Management protocols | SNMP, HTTP, DHCP, BOOTP, APIPA, DDNS, mDNS, SNTP, SLP, WSD, LLTD, Ping, SMTP, LLMNR, POP3, IPSec, IEEE 802.1X, ARP, GARP, EAP, ICMP, IGMP, DNS-SD, HTTPS, XMPP, SMTPS, LDAP, LDAPS, SNMP 1.0, SNMP 2.0c, SNMP 3.0, SNMP Trap |
| Copying | Colour copying |
| Print technology | Inkjet |
| Printing | Colour printing |
| Control type | Touch |
| Market positioning | Business |
| Duplex printing | Yes |
| Duplex scanning | Yes |
| Number of print cartridges | 4 |
| Duplex functions | Print, Scan |
| Recommended duty cycle | 5600 - 60000 pages per month |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Page description languages | ESC/P-R, ESC/Page, ESC/Page-Colour, PCL 5c, PCL 5e, PCL 6, PDF 1.7, PostScript 3 |
| Performance | |
| Scanning | Colour scanning |
| Faxing | Colour faxing |
| Number of print cartridges | 4 |
| Duplex functions | Print, Scan |
| Recommended duty cycle | 5600 - 60000 pages per month |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Management protocols | SNMP, HTTP, DHCP, BOOTP, APIPA, DDNS, mDNS, SNTP, SLP, WSD, LLTD, Ping, SMTP, LLMNR, POP3, IPSec, IEEE 802.1X, ARP, GARP, EAP, ICMP, IGMP, DNS-SD, HTTPS, XMPP, SMTPS, LDAP, LDAPS, SNMP 1.0, SNMP 2.0c, SNMP 3.0, SNMP Trap |
| Copying | Colour copying |
| Product colour | Black, White |
| Print technology | Inkjet |
| Printing | Colour printing |
| Market positioning | Business |
| Storage media | HDD |
| Internal storage capacity | 320 GB |
| Internal memory | 8192 MB |
| Print quality | |
| Scanning | Colour scanning |
| Faxing | Colour faxing |
| Maximum resolution | 600 x 2400 DPI |
| Duplex functions | Print, Scan |
| Copying | Colour copying |
| Print technology | Inkjet |
| Printing | Colour printing |
| Input capacity | |
| Maximum input capacity | 5150 sheets |
| Auto document feeder (ADF) input capacity | 150 sheets |
| Display | |
| Colour display | Yes |
| Built-in display | Yes |
| Printing | |
| Maximum resolution | 600 x 2400 DPI |
| Print speed (colour, normal quality, A4/US Letter) | 40 ppm |
| Time to first page (colour, normal) | 6 s |
| Time to first page (black, normal) | 6 s |
| Print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 40 ppm |
| Print technology | Inkjet |
| Printing | Colour printing |
| Duplex printing | Yes |
| Copying | |
| Maximum copy resolution | 600 x 600 DPI |
| Copying | Colour copying |
| Copier resize | 25 - 400% |
| Maximum copy size | A3 |
| Scanning | |
| Scanning | Colour scanning |
| Optical scanning resolution | 600 x 1200 DPI |
| Maximum scan area | 297 x 431 mm |
| Scanner type | ADF scanner |
| Scan to | E-mail, FTP, Network folder, PC, USB |
| Image formats supported | BMP, JPEG, PNG, TIFF |
| Document formats supported | |
| Duplex scanning | Yes |
| Fax | |
| Faxing | Colour faxing |
| Fax transmission speed | 3 sec/page |
| Modem speed | 33.6 Kbit/s |
| Fax memory | 550 pages |
| Speed dialling | Yes |
| Storage | |
| Internal storage capacity | 320 GB |
| Internal memory | 8192 MB |
| Input & output capacity | |
| Total number of input trays | 2 |
| Total input capacity | 5150 sheets |
| Total output capacity | 500 sheets |
| Maximum input capacity | 5150 sheets |
| Auto document feeder (ADF) input capacity | 150 sheets |
| Auto document feeder (ADF) | Yes |
| Print technology | |
|---|---|
| Number of print cartridges | 4 |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Paper handling | |
| Maximum ISO A-series paper size | A3 |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A3, A4, A5 |
| ISO B-series sizes (B0...B9) | B4, B5, B6 |
| Non-ISO print media sizes | Letter |
| Envelopes sizes | C4, C5, C6, DL |
| Paper tray media types | Executive, Plain paper |
| Paper tray media weight | 52 - 300 g/m² |
| Ports & interfaces | |
| USB port | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) ports quantity | 1 |
| Network | |
| Mobile printing technologies | Apple AirPrint, Epson Connect, Epson Email Print, Epson Remote Print, Mopria Print Service |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Security algorithms | 64-bit WEP, 128-bit WEP, WPA-PSK, WPA-TKIP, WPA2-AES, WPA2-Enterprise, WPA2-PSK, WPA3-SAE |
| Management protocols | SNMP, HTTP, DHCP, BOOTP, APIPA, DDNS, mDNS, SNTP, SLP, WSD, LLTD, Ping, SMTP, LLMNR, POP3, IPSec, IEEE 802.1X, ARP, GARP, EAP, ICMP, IGMP, DNS-SD, HTTPS, XMPP, SMTPS, LDAP, LDAPS, SNMP 1.0, SNMP 2.0c, SNMP 3.0, SNMP Trap |
| Ethernet LAN | Yes |
| Technical details | |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Storage media | HDD |
| Speed dialling | Yes |
| Recommended duty cycle | 5600 - 60000 pages per month |
| Management protocols | SNMP, HTTP, DHCP, BOOTP, APIPA, DDNS, mDNS, SNTP, SLP, WSD, LLTD, Ping, SMTP, LLMNR, POP3, IPSec, IEEE 802.1X, ARP, GARP, EAP, ICMP, IGMP, DNS-SD, HTTPS, XMPP, SMTPS, LDAP, LDAPS, SNMP 1.0, SNMP 2.0c, SNMP 3.0, SNMP Trap |
| Product colour | Black, White |
| Energy Star Typical Electricity Consumption (TEC) | 0.22 kWh/week |
| Power consumption (copying) | 110 W |
| Duplex printing | Yes |
| Design | |
| Colour display | Yes |
| Product colour | Black, White |
| Control type | Touch |
| Built-in display | Yes |
| Market positioning | Business |
| Power | |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power consumption (ready) | 46 W |
| Power consumption (sleep) | 1 W |
| Power consumption (off) | 0.1 W |
| Energy Star Typical Electricity Consumption (TEC) | 0.22 kWh/week |
| Power consumption (copying) | 110 W |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina, Mac OS X 10.2 Jaguar, Mac OS X 10.3 Panther, Mac OS X 10.4 Tiger, Mac OS X 10.5 Leopard, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks, Mac OS X 11.0 Big Sur, Mac OS X 12.0 Monterey, Mac OS X 13.0 Ventura |
| Server operating systems supported | Windows Server 2008, Windows Server 2008 R2, Windows Server 2012 R2, Windows Server 2012 x64, Windows Server 2016 |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina, Mac OS X 10.2 Jaguar, Mac OS X 10.3 Panther, Mac OS X 10.4 Tiger, Mac OS X 10.5 Leopard, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks, Mac OS X 11.0 Big Sur, Mac OS X 12.0 Monterey, Mac OS X 13.0 Ventura |
| Server operating systems supported | Windows Server 2008, Windows Server 2008 R2, Windows Server 2012 R2, Windows Server 2012 x64, Windows Server 2016 |
| Other features | |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Storage media | HDD |
| Speed dialling | Yes |
| Energy Star Typical Electricity Consumption (TEC) | 0.22 kWh/week |
| Power consumption (copying) | 110 W |
| Control type | Touch |
| Duplex printing | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 555 mm |
| Depth | 620 mm |
| Height | 1214 mm |
| Weight | 124.3 kg |