We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Epson C13T44J840/T44J8 Ink cartridge black matt 700ml for Epson SC-P 7560
SKU
C13T44J840
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Singlepack Matte Black T44J840 UltraChrome PRO 12 700ml
Category: Ink Cartridges
| SKU | C13T44J840 |
|---|---|
| EAN | 8715946668093 |
| Manufacturer | Epson |
| Availability | No |
Compatible Printers: Epson SureColor SC-P 7500, Epson SureColor SC-P 9560, Epson SureColor SC-P 7560, Epson SureColor SC-P 7500 Spectro, Epson SureColor SC-P 9500, Epson SureColor SC-P 9500 Spectro, Epson SureColor SC-P 7500 Series, Epson SureColor SC-P 9500 Series
| Features | |
|---|---|
| Type | Original |
| Black ink volume | 700 ml |
| Brand compatibility | Epson |
| Printing colours | Matte black |
| Country of origin | Indonesia |
| Compatibility | SureColor P7560/P9560 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Printing colours | Matte black |
| Country of origin | Indonesia |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Packaging data | |
| Package depth | 350 mm |
| Package weight | 1.05 g |
| Package width | 50 mm |
| Package height | 115 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package depth | 350 mm |
| Package weight | 1.05 g |
| Package width | 50 mm |
| Package height | 115 mm |
| Logistics data | |
| Country of origin | Indonesia |
| Master (outer) case width | 350 mm |
| Master (outer) case length | 475 mm |
| Master (outer) case height | 160 mm |
| Products per master (outer) case | 12 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 9.6 g |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Other features | |
| Country of origin | Indonesia |