We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
StarTech.com LC to LC Coupler 10 Pack, OS2 Single Mode SC Footprint LC Fiber Optic Coupler without Flange, LC/APC Duplex Adapter
SKU
DUPLEXLCAPCNOF
Login for pricing
In Stock:
5 available
StarTech LC to LC Coupler 10 Pack, OS2 Single Mode SC Footprint LC Fiber Optic Coupler without Flange, LC/APC Duplex Adapter
Category: Fibre Optic Adapters
| SKU | DUPLEXLCAPCNOF |
|---|---|
| EAN | 0065030928199 |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Availability | Yes |
| PDF URLs |
View PDF |
Connect two Single Mode LC/APC fiber cables or add an LC interface in a fiber breakout cassette
This 10-Pack of flangeless Single Mode LC couplers is a practical solution for supporting multiple installations. Join two LC Duplex connections in a fiber splice cassette or distribution panel.
Toolless Installation for Quick Setup
The LC Fiber Coupler supports Single Mode LC fiber cables. It is compatible with OS1/OS2 (9/125µm) fiber core/cladding. The coupler features toolless setup to simplify installation into fiber panels and modular assemblies. This 10 Pack is ideal for fast deployment in enterprise networks and fiber infrastructure.
Built for Reliable Performance
The Single Mode LC/LC Fiber Coupler features a durable PBT housing and zirconia ceramic-lined inner sleeves for precise fiber alignment, minimizing signal loss for long-lasting reliability and performance.
This 10-Pack of flangeless Single Mode LC couplers is a practical solution for supporting multiple installations. Join two LC Duplex connections in a fiber splice cassette or distribution panel.
Toolless Installation for Quick Setup
The LC Fiber Coupler supports Single Mode LC fiber cables. It is compatible with OS1/OS2 (9/125µm) fiber core/cladding. The coupler features toolless setup to simplify installation into fiber panels and modular assemblies. This 10 Pack is ideal for fast deployment in enterprise networks and fiber infrastructure.
Built for Reliable Performance
The Single Mode LC/LC Fiber Coupler features a durable PBT housing and zirconia ceramic-lined inner sleeves for precise fiber alignment, minimizing signal loss for long-lasting reliability and performance.
| Features | |
|---|---|
| Duplex | Yes |
| Category | OS2 |
| Number of connectors | 2 |
| Connector type | LC/APC |
| Fiber mode structure | Single-mode |
| Product colour | Green |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CE |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 4 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 10 pc(s) |
| Package width | 160 mm |
| Package depth | 140 mm |
| Package height | 10 mm |
| Package weight | 6 g |
| Technical details | |
| Duplex | Yes |
| Category | OS2 |
| Number of connectors | 2 |
| Connector type | LC/APC |
| Fiber mode structure | Single-mode |
| Product colour | Green |
| Compliance certificates | CE |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 10 pc(s) |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 420 mm |
| Master (outer) case length | 420 mm |
| Master (outer) case height | 270 mm |
| Products per master (outer) case | 1440 pc(s) |