We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
StarTech.com SC to SC Coupler 10 Pack, OS2 Single Mode SC Fiber Optic Coupler with Flange, SC/APC Simplex Adapter
SKU
SIMPLEXSCAPCF
Login for pricing
In Stock:
10 available
StarTech SC to SC Coupler 10 Pack, OS2 Single Mode SC Fiber Optic Coupler with Flange, SC/APC Simplex Adapter
Category: Fibre Optic Adapters
| SKU | SIMPLEXSCAPCF |
|---|---|
| EAN | 0065030937504 |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Availability | Yes |
| PDF URLs |
View PDF |
Connect two Single Mode SC/APC fiber cables or add an SC interface in a fiber breakout cassette
This 10-Pack of Single Mode SC fiber couplers is a practical solution for supporting multiple installations. Join two SC simplex connections in a fiber distribution panel or enclosure.
Flanged Design for Secure Mounting
The SC Fiber Coupler features a flanged body for secure placement in fixed installations, ensuring a stable connection point within fiber enclosures and mounting panels. It supports Single Mode SC simplex fiber cables and is compatible with OS1/OS2 (9/125µm) fiber core/cladding. This 10 Pack is ideal for fast deployment in enterprise networks and fiber infrastructure.
Built for Reliable Performance
The Single Mode SC/SC Fiber Coupler features a durable ABS housing and ceramic-lined inner sleeves for precise fiber alignment, minimizing signal loss for long-lasting reliability and performance.
This 10-Pack of Single Mode SC fiber couplers is a practical solution for supporting multiple installations. Join two SC simplex connections in a fiber distribution panel or enclosure.
Flanged Design for Secure Mounting
The SC Fiber Coupler features a flanged body for secure placement in fixed installations, ensuring a stable connection point within fiber enclosures and mounting panels. It supports Single Mode SC simplex fiber cables and is compatible with OS1/OS2 (9/125µm) fiber core/cladding. This 10 Pack is ideal for fast deployment in enterprise networks and fiber infrastructure.
Built for Reliable Performance
The Single Mode SC/SC Fiber Coupler features a durable ABS housing and ceramic-lined inner sleeves for precise fiber alignment, minimizing signal loss for long-lasting reliability and performance.
| Features | |
|---|---|
| Duplex | No |
| Category | OS2 |
| Number of connectors | 2 |
| Connector type | SC |
| Fiber mode structure | Single-mode |
| Product colour | Green |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CE |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 4 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 10 pc(s) |
| Package width | 160 mm |
| Package depth | 140 mm |
| Package height | 10 mm |
| Package weight | 6 g |
| Technical details | |
| Duplex | No |
| Category | OS2 |
| Number of connectors | 2 |
| Connector type | SC |
| Fiber mode structure | Single-mode |
| Product colour | Green |
| Compliance certificates | CE |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 10 pc(s) |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 420 mm |
| Master (outer) case length | 420 mm |
| Master (outer) case height | 270 mm |
| Products per master (outer) case | 1440 pc(s) |