We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP Poly Savi 8420 Office Stereo Microsoft Teams Certified DECT 1880-1900 MHz Headset
SKU
8L5B3AA
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Poly Savi 8420 Office Stereo Microsoft Teams Certified DECT 1880-1900 MHz Headset
Category: Headphones & Headsets
| SKU | 8L5B3AA |
|---|---|
| EAN | 0197497838688 |
| Manufacturer | HP Poly |
| Availability | No |
Built for the modern office
Ready for the modern office with an intuitive user interface on the universal base that can connect to almost any Savi headset. Ensure flexibility for users with the ability to connect from your computer, desk phone or mobile phone [1].
Ready for the modern office with an intuitive user interface on the universal base that can connect to almost any Savi headset. Ensure flexibility for users with the ability to connect from your computer, desk phone or mobile phone [1].
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom |
| Recommended usage | Office/Call center |
| Country of origin | Mexico |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Operating keys | Answer/end call, Mute, Volume +, Volume - |
| Colour name | Black |
| Technical details | |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Country of origin | Mexico |
| Box contents | Wireless headset; USB Type-A cable; USB Type-C cable; Office base; AC power adapter; Charging cradle; Telephone interface cable (TIC) |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | TCO |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://kaas.hpcloud.hp.com/pdf-public/pdf_11069394_en-US-1.pdf |
| Pallet weight (imperial) | 357 kg (787 lbs) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1016 x 1219.2 x 1490 mm (40 x 48 x 58.7") |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1016 x 1219 x 1490 mm |
| Design | |
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Colour name | Black |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wireless |
| Bluetooth | Yes |
| Wireless range | 180 m |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Bluetooth profiles | A2DP, HFP, HSP |
| Wireless range (typical building) | 55 m |
| Headphones | |
| Ear coupling | Supraaural |
| Impedance | 32 Ω |
| Headphone sensitivity | 118 dB |
| Driver unit | 3.2 cm |
| Noise canceling type | Active |
| Noise canceling | Yes |
| Microphone | |
| Microphone type | Boom |
| Microphone sensitivity | 112 dB |
| Base station | |
| Base station colour | Black |
| Base station | Yes |
| Battery | |
| Battery recharge time | 3 h |
| Talk time | 13 h |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Standby time | 50 h |
| Battery operated | Yes |
| Battery type | Built-in battery |
| Software | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Bundled software | Poly Lens |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Other operating systems supported | Android, iOS |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | TCO |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 160 g |
| Packaging data | |
| Package width | 190 mm |
| Package height | 55 mm |
| Package depth | 210 mm |
| Package weight | 300 g |
| Charger | Yes |
| Cables included | USB Type-A, USB Type-C |
| Bundled software | Poly Lens |
| Packaging content | |
| Bundled software | Poly Lens |
| Charger | Yes |
| Cables included | USB Type-A, USB Type-C |
| Base station | Yes |
| Base station colour | Black |
| AC adapter included | Yes |
| Box contents | Wireless headset; USB Type-A cable; USB Type-C cable; Office base; AC power adapter; Charging cradle; Telephone interface cable (TIC) |
| Charging stand | Yes |
| Logistics data | |
| Pallet gross weight | 357 kg |
| Supplier features | |
| Country of origin | Mexico |
| Other features | |
| Country of origin | Mexico |
| Compatibility | Compatible with PCs via DECT™, USB Type-A, USB Type-C or RJ-11 cable |
| Bundled software | Poly Lens |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Bluetooth profiles | A2DP, HFP, HSP |
| Compatible operating systems | Windows 11; Windows 10; macOS; Android™; iOS |
| Base station | Yes |
| Base station colour | Black |
| Other operating systems supported | Android, iOS |
| Colour name | Black |
| UNSPSC-code | 43191638 |