We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Kensington Universal 3-in-1 2.0 Keyed Laptop Lock, MK
SKU
K63390M
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Universal 3-in-1 2.0 Keyed Laptop Lock, MK
Category: Cable Locks
| SKU | K63390M |
|---|---|
| EAN | 0085896010715 |
| Manufacturer | Kensington |
| Availability | No |
The Universal 3-in-1 2.0 Keyed Laptop Lock is a single-tip solution for securing laptops with standard, nano or wedge-shaped slots. It provides universal compatibility across brands and generations without the need for multiple lock heads. Built on Kensington’s unified 5mm Keying System with patented anti-pick Hidden Pin™ technology, it features our proprietary cleat locking tip, a strong carbon steel cable and a 360° rotating lock head for easy attachment from any angle without blocking ports. Verified and tested to resist and deter theft and backed by a 5-year limited warranty, this lock offers durable security trusted by professionals worldwide.
| Technical details | |
|---|---|
| Package width | 145 mm |
| Package height | 32 mm |
| Package depth | 145 mm |
| Cable type | Standard |
| Lock type | Key |
| Cable length | 1.8 m |
| Lock management | Master Keyed |
| Features | |
| Cable type | Standard |
| Lock type | Key |
| Cable length | 1.8 m |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Cable length | 1.8 m |
| Package width | 145 mm |
| Package height | 32 mm |
| Package depth | 145 mm |
| Package weight | 257 g |
| Packaging data | |
| Package width | 145 mm |
| Package height | 32 mm |
| Package depth | 145 mm |
| Package weight | 257 g |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 25 pc(s) |
| Master (outer) case width | 306 mm |
| Master (outer) case length | 433 mm |
| Master (outer) case height | 167 mm |
| Master (outer) case gross weight | 6.88 kg |
| Master (outer) case net weight | 6.88 kg |