We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Kensington VeriMark Desktop 2.0 Fingerprint Key - Windows Hello & Windows Hello for Business
SKU
K64741WW
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
VeriMark Desktop 2.0 Fingerprint Key - Windows Hello & Windows Hello for Business
Category: Fingerprint Readers
| SKU | K64741WW |
|---|---|
| EAN | 0085896038719 |
| Manufacturer | Kensington |
| Availability | No |
| PDF URLs |
View PDF |
The VeriMark™ Desktop 2.0 Fingerprint Key upgrades desktop PCs with enterprise‑grade biometric authentication. This fingerprint reader integrates with Windows Hello and Windows Hello for Business and is fully compatible with Microsoft Enhanced Sign‑in Security (ESS). It enables fast, password‑free login and single sign‑on access to Microsoft services such as Entra ID, Microsoft365, OneDrive and Outlook. Advanced Match‑in‑Sensor™ technology delivers 360° fingerprint readability, anti‑spoofing protection and high-precision accuracy with low false rejection and acceptance rates, ensuring reliable recognition in everyday use. A compact design, 1.2m (3.9') cable, USB‑A and USB‑C® connectivity and support for Windows on Intel and ARM devices enable flexible, modern desktop deployment.
| Software | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Package weight | 1.48 kg |
| Package width | 115 mm |
| Package height | 40 mm |
| Package depth | 130 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 1.48 kg |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 5 pc(s) |