We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Kensington H950 EQ USB-C/USB-A On-Ear Headset
SKU
K97469WW
Category: Headphones & Headsets
| SKU | K97469WW |
|---|---|
| EAN | 0085896038511 |
| Manufacturer | Kensington |
| Availability | No |
| PDF URLs |
View PDF |
The H950 EQ USB-C®/USB-A On-Ear Headset delivers clear and reliable call quality for work and virtual meetings. The boom microphone delivers clear voice pickup, and sidetone lets you hear your own voice while speaking. Convenient in-line controls provide quick access to volume, playback, call management, and a dedicated button for quick access to Windows Copilot and voice dictation*. A 6ft (1.8m) USB-C® cable with USB-A adapter provides flexibility and dependable plug-and-play connectivity to laptops, desktops, and mobile devices. An adjustable padded headband and soft on ear cushions support hours of comfortable use. Durable and affordable, the H950 EQ is a practical choice for office grade performance at an accessible price. The plastic in this headset contains 36% post-consumer recycled (PCR) content** and includes a 2-year limited warranty.
* Copilot key functionality is supported on Windows PCs where the Copilot app is available. ** Excludes printed circuit board (PCB) assembly.
* Copilot key functionality is supported on Windows PCs where the Copilot app is available. ** Excludes printed circuit board (PCB) assembly.
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 165 mm |
| Package height | 187 mm |
| Package depth | 75 mm |
| Package weight | 250 g |
| Logistics data | |
|---|---|
| Master (outer) case width | 392 mm |
| Master (outer) case length | 176 mm |
| Master (outer) case height | 224 mm |
| Master (outer) case gross weight | 1.53 kg |
| Master (outer) case net weight | 1.53 kg |
| Products per master (outer) case | 5 pc(s) |
| Other features | |
| Minimum order quantity | 1 pc(s) |