We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Kensington VeriMark NFC+ USB-A Security Key
SKU
K64738WW
Category: Fingerprint Readers
| SKU | K64738WW |
|---|---|
| EAN | 0085896647386 |
| Manufacturer | Kensington |
| Availability | No |
| PDF URLs |
View PDF |
The VeriMark™ NFC+ USB‑A Security Key delivers strong, hardware‑based multifactor authentication. With support for FIDO CTAP 2.1, authentication requires a physical tap via USB‑A or NFC, ensuring only legitimate login attempts succeed, helping to prevent phishing and unauthorised access.
Despite its advanced security capabilities, VeriMark™ is designed for everyday ease of use. No software installation or batteries are required - users simply tap the key to authenticate seamlessly across devices and platforms across devices and platforms.
Despite its advanced security capabilities, VeriMark™ is designed for everyday ease of use. No software installation or batteries are required - users simply tap the key to authenticate seamlessly across devices and platforms across devices and platforms.
| Software | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | -7 g |
| Package weight | 22 g |
| Package width | 85 mm |
| Package height | 7 mm |
| Package depth | 110 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 22 g |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Master (outer) case width | 88 mm |
| Master (outer) case gross weight | 320 g |
| Master (outer) case length | 93 mm |
| Master (outer) case height | 124 mm |