We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
ARCTIC Senza AI 370 Under Desk PC
SKU
ACPCC00021A
Category: PCs/Workstations
| SKU | ACPCC00021A |
|---|---|
| EAN | 4895265001178 |
| Manufacturer | ARCTIC |
| Availability | Yes |
| PDF URLs |
View PDF |
The Best Office and Home Office PC: The Benefits of a Silent PC and a Mini PC in One
Looking for a PC that creates a quiet, productive and comfortable working environment? A PC that is ideal for both office and home use should have a number of key features:
- Quiet Operation: Avoid disturbing noises that interfere with concentration.
- Performance: Enough computing power to handle everyday applications.
- Compact Design: For a space-saving, tidy and organised appearance.
- Reliability: Reduces the likelihood of failure for long-term, stable use.
- Connectivity: Wide range of connections to support different devices and networks.
In addition to conventional desktop PCs, there are special silent PCs that work extremely quietly. Mini PCs offer a space-saving yet powerful alternative. With the Senza Under Desk PC, ARCTIC also offers an innovative solution that combines the advantages of both device classes, offering both quiet operation and a compact design.
Silent PCs: Quiet and Powerful
Silent PCs are specially designed to minimise noise. This is achieved by using extra quiet fans or completely passive cooling. These PCs are ideal for environments where concentration and peace of mind are paramount.
Mini PCs: Compact and Versatile
Mini PCs are small computers that fit into any environment. Despite their compact size, they offer enough power for everyday use. They are particularly practical for workspaces with limited space or for users who prefer a tidy desk.
Looking for a PC that creates a quiet, productive and comfortable working environment? A PC that is ideal for both office and home use should have a number of key features:
- Quiet Operation: Avoid disturbing noises that interfere with concentration.
- Performance: Enough computing power to handle everyday applications.
- Compact Design: For a space-saving, tidy and organised appearance.
- Reliability: Reduces the likelihood of failure for long-term, stable use.
- Connectivity: Wide range of connections to support different devices and networks.
In addition to conventional desktop PCs, there are special silent PCs that work extremely quietly. Mini PCs offer a space-saving yet powerful alternative. With the Senza Under Desk PC, ARCTIC also offers an innovative solution that combines the advantages of both device classes, offering both quiet operation and a compact design.
Silent PCs: Quiet and Powerful
Silent PCs are specially designed to minimise noise. This is achieved by using extra quiet fans or completely passive cooling. These PCs are ideal for environments where concentration and peace of mind are paramount.
Mini PCs: Compact and Versatile
Mini PCs are small computers that fit into any environment. Despite their compact size, they offer enough power for everyday use. They are particularly practical for workspaces with limited space or for users who prefer a tidy desk.
| Processor | |
|---|---|
| Thermal Design Power (TDP) | 28 W |
| Processor cache type | L2 & L3 |
| Processor frequency | 3.3 GHz |
| Processor model | 370 |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor boost frequency | 5.1 GHz |
| Processor socket | FP8 |
| Processor threads | 24 |
| Processor cores | 12 |
| L3 cache | 24 MB |
| L2 cache | 12 MB |
| Processor family | AMD Ryzen AI 9 HX |
| Memory | |
| Internal memory | 32 GB |
| Internal memory type | LPDDR5x-SDRAM |
| Memory clock speed | 8000 MHz |
| Memory channels | Dual-channel |
| Storage | |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| SSD interface | M.2, PCI Express 4.0 |
| SSD capacity | 1 TB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| Total storage capacity | 1 TB |
| SSD memory type | TLC |
| SSD form factor | M.2 |
| Total SSDs capacity | 1 TB |
| NVMe | Yes |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | AMD Radeon |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | AMD Radeon 890M |
| On-board GPU manufacturer | AMD |
| Performance | |
| Product type | Mini PC |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000,2500 Mbit/s |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Antenna type | 2x2 |
| Ports & interfaces | |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 0 |
| Thunderbolt 3 ports quantity | 0 |
| HDMI version | 2.1 |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Microphone in | Yes |
| Headphone outputs | 2 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DisplayPort version | 2.0 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB4 Gen 3x2 ports quantity | 2 |
| Power | |
| Power supply input voltage | 19 V |
| Power supply | 120 W |
| Technical details | |
|---|---|
| Product type | Mini PC |
| Product colour | Black |
| Chassis type | SFF |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Chassis type | SFF |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Display | |
| Display included | No |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 282 mm |
| Package depth | 618 mm |
| Package height | 120 mm |
| Width | 180 mm |
| Depth | 536 mm |
| Height | 50 mm |
| Package weight | 4.24 kg |
| Weight | 2.43 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 282 mm |
| Package depth | 618 mm |
| Package height | 120 mm |
| Package weight | 4.24 kg |
| Packaging content | |
| AC adapter included | Yes |
| Display included | No |
| Other features | |
| On-board graphics card | Yes |
| Processor manufacturer | AMD |
You may also be interested in
| Product |
ARCTIC Senza AI 370 Under Desk PC
Login for pricing
|
HP Pro 400 G9 Intel® Core™ i7 i7-13700...
Login for pricing
|
Avocor i7 OPS PC Gen12 16GB RAM 256GB...
Login for pricing
|
ASUS NUC 14 Pro RNUC14RVHU7089C2I Inte...
Login for pricing
|
MSI Cubi NUC 1M Intel Core 7 150U Desk...
Login for pricing
|
HP Elite 800 G9 Intel® Core™ i5 i5-125...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
ACPCC00021A
|
6U4R9EA#ABU
|
AVC-OPSI7-G12
|
90AS0081-M001J0
|
CUBI NUC 1M I7 150U FS 16GB 1TB W11P
|
5X7H7EA#ABU
|
| Manufacturer |
ARCTIC
|
HP
|
Avocor
|
ASUS
|
MSI
|
HP
|





