We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP EliteBook X G2q 14 inch Notebook Next Gen AI PC Wolf Pro Security Edition Copilot+ PC Laptop 35.6 cm (14") 3K 32 GB LPDDR5x-SDRAM 512 GB SSD Wi-Fi 7 (802.11be) Windows 11 Pro Blue
SKU
DE7U1ET#ABU
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
EliteBook X G2q 14 inch Notebook Next Gen AI PC Wolf Pro Security Edition, 14", Windows 11 Pro, Snapdragon X2 Elite, 32GB RAM, 512GB SSD, 3K, Atmospheric blue, Copilot+ PC
Categories: Notebooks / Laptops, HP Laptops
| SKU | DE7U1ET#ABU |
|---|---|
| EAN | 0821844978009 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | No |
| PDF URLs |
View PDF |
Exceptional battery. AI-fueled. Light for leaders in motion.
Power through long hours of work with the thin and light HP EliteBook X G2q 14 inch Notebook AI PC—engineered for business leaders who multitask on the move. With exceptional battery life, HP Fast Charge[4], and optimized performance, it keeps demanding apps running smoothly and securely, without scrambling for outlets or losing momentum.
Power through long hours of work with the thin and light HP EliteBook X G2q 14 inch Notebook AI PC—engineered for business leaders who multitask on the move. With exceptional battery life, HP Fast Charge[4], and optimized performance, it keeps demanding apps running smoothly and securely, without scrambling for outlets or losing momentum.
| Design | |
|---|---|
| Colour name | Atmospheric blue |
| Product type | Laptop |
| Market positioning | Premium |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Blue |
| Original brand name | HP |
| Display | |
| HD type | 3K |
| Panel type | OLED |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 500 cd/m² |
| Display diagonal (metric) | 35.6 cm |
| Display resolution | 2880 x 1800 pixels |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Maximum refresh rate | 120 Hz |
| DCI-P3 coverage | 100% |
| RGB colour space | DCI-P3 |
| Colour gamut | 100% |
| Processor | |
| Processor boost frequency | 4.04 GHz |
| Processor cores | 18 |
| Processor manufacturer | Qualcomm |
| Neural processor unit (NPU) | |
| Neural processor unit (NPU) | Qualcomm Hexagon |
| NPU performance up to | 85 TOPs |
| Copilot+ PC | Yes |
| Memory | |
| Memory form factor | On-board |
| Internal memory | 32 GB |
| Memory layout (slots x size) | Not available |
| Internal memory type | LPDDR5x-SDRAM |
| Memory clock speed | 9600 MHz |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Storage | |
| SSD form factor | M.2 |
| Storage media | SSD |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 512 GB |
| SSD interface | PCI Express |
| Total storage capacity | 512 GB |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| NVMe | Yes |
| Graphics | |
| On-board graphics card family | Qualcomm Adreno |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Qualcomm Adreno GPU |
| On-board GPU manufacturer | Qualcomm |
| Audio | |
| Number of microphones | 2 |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Network | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| WLAN controller model | Qualcomm FastConnect 7800 |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | Qualcomm |
| Performance | |
| Gyroscope | Yes |
| Temperature sensor | Yes |
| Hall sensor | Yes |
| Keyboard | |
| Pointing device | Trackpad |
| Numeric keypad | No |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Input device model | HP Premium Keyboard |
| Software | |
|---|---|
| Bundled software | HP Wolf Pro Security Edition (1 year) |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Copilot+ PC | Yes |
| Technical details | |
| Market positioning | Premium |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Blue |
| Sustainable technologies and materials | At least 85% recycled metal; Product Carbon Footprint; HP paper-based packaging is from recycled or certified sources; At least 25% post-consumer recycled plastic; Low halogen; Bulk packaging available; External power supply 90% efficiency |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT, TCO |
| Compliance certificates | CCC, RoHS, Federal Communications Commission (FCC), CE, BSMI |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 821844978009 |
| Brand-specific features | |
| HP speaker type | HP Dual Speakers |
| HP segment | Business |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 821844978009 |
| HP special features | |
| HP speaker type | HP Dual Speakers |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity | 56 Wh |
| Power | |
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| Security | |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CCC, RoHS, Federal Communications Commission (FCC), CE, BSMI |
| Sustainability | |
| Sustainable technologies and materials | At least 85% recycled metal; Product Carbon Footprint; HP paper-based packaging is from recycled or certified sources; At least 25% post-consumer recycled plastic; Low halogen; Bulk packaging available; External power supply 90% efficiency |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT, TCO |
| Weight & dimensions | |
| Width | 312.7 mm |
| Depth | 217 mm |
| Weight | 1.1 kg |
| Packaging content | |
| Keyboard included | Yes |
| Other features | |
| WLAN controller model | Qualcomm FastConnect 7800 |
| On-board graphics card | Yes |
| Display diagonal (metric) | 35.6 cm |
| UNSPSC-code | 43211503 |
| Manufacturer warranty | 1 year (1/1/0) limited warranty includes 1 year of parts and labor. No on-site repair. Terms and conditions vary by country. Certain restrictions and exclusions apply. |