We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Philips 27M2N3201PL/00 computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD White
SKU
27M2N3201PL/00
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Fast IPS Gaming monitor 27M2N3201PL Full HD gaming monitor
Category: Computer Monitors
This Fast IPS monitor elevates your gaming experience with an overclockable 260Hz refresh rate and 0.3ms Smart MBR. With sharp HDR imagery and Full HD resolution guaranteed, this monitor produces an excellent all-around gaming experience.
| Display | |
|---|---|
| HDCP | Yes |
| Display brightness (typical) | 300 cd/m² |
| Screen shape | Flat |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Pixel density | 81.59 ppi |
| DDC/CI | Yes |
| Maximum refresh rate | 260 Hz |
| sRGB coverage (typical) | 116% |
| Adobe RGB coverage | 87% |
| HD type | Full HD |
| Display technology | LCD |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Pixel pitch | 0.3108 x 0.3108 mm |
| Horizontal scan range | 30 - 280 kHz |
| Vertical scan range | 48 - 240 Hz |
| Viewable size, horizontal | 59.7 cm |
| Viewable size, vertical | 33.6 cm |
| Backlight type | W-LED |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Response time | 1 ms |
| Display diagonal | 68.6 cm (27") |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Display panel size | 68.5 cm (27") |
| Surface hardness | 3H |
| NTSC coverage (typical) | 107% |
| Touchscreen | No |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Panel type | Fast IPS |
| DCI-P3 coverage | 91.9% |
| High Dynamic Range (HDR) technology | High Dynamic Range 10 (HDR10) |
| Display sRGB | Yes |
| LED backlight | Yes |
| Colour gamut standard | sRGB |
| Response time measurement type | GTG (Gray to Gray) |
| Response time (MPRT) | 0.3 ms |
| Audio | |
| Built-in speaker(s) | No |
| Performance | |
| Built-in speaker(s) | No |
| Mean time between failures (MTBF) | 50000 h |
| Built-in camera | No |
| AMD FreeSync | No |
| Compatible operating systems | DDC/CI; Mac OS; sRGB; Windows 11/10 |
| NVIDIA G-SYNC | No |
| VESA Adaptive Sync support | Yes |
| Flicker-free technology | Yes |
| Low input lag | Yes |
| Management features | |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| On Screen Display (OSD) languages | Portuguese, Czech, Dutch, English, Finnish, French, German, Greek, Hungarian, Italian, Japanese, Korean, Polish, Russian, Simplified Chinese, Spanish, Swedish, Traditional Chinese, Turkish, Ukrainian |
| Multimedia | |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in camera | No |
| Design | |
| Market positioning | Gaming |
| Product colour | White |
| Mean time between failures (MTBF) | 50000 h |
| Exterior finish type | Textured |
| Camera | |
| Built-in camera | No |
| Ports & interfaces | |
| Built-in USB hub | No |
| Headphone out | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| HDCP | Yes |
| HDMI | Yes |
| HDMI version | 2.0 |
| HDCP version | 2.3 |
| DisplayPort out version | 1.4 |
| Technical details | |
| Height (without stand) | 368 mm |
| Depth (without stand) | 60 mm |
| Width (without stand) | 614 mm |
| Cable lock slot | Yes |
| Mean time between failures (MTBF) | 50000 h |
| HDMI | Yes |
| Product colour | White |
| User controls | Power On/Off; Menu/OK; Input/Up; Game Settings/Down; SmartImage game/Back |
| Picture enhancement | SmartImage game |
| Recyclable packaging material | 100% |
| Regulatory Approvals | CB; CE Mark; TUV/ISO9241-307; TUV-BAUART; EAC; EAC ROHS; UKCA; EMF; FCC; ICES-003 |
| Compatible operating systems | DDC/CI; Mac OS; sRGB; Windows 11/10 |
| Power supply type | Internal |
| Weight (with stand) | 3.92 kg |
| Surface hardness | 3H |
| Touchscreen | No |
| Software | |
|---|---|
| Bundled software | Evnia Precision Centre |
| Ergonomics | |
| VESA mounting | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Tilt angle range | -5 - 20° |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| On Screen Display (OSD) languages | Portuguese, Czech, Dutch, English, Finnish, French, German, Greek, Hungarian, Italian, Japanese, Korean, Polish, Russian, Simplified Chinese, Spanish, Swedish, Traditional Chinese, Turkish, Ukrainian |
| Height adjustment | No |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Tilt adjustment | Yes |
| Power | |
| Power supply type | Internal |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (typical) | 20.71 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Energy efficiency class (SDR) | E |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 21 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 35 kWh |
| Operational conditions | |
| Non-operating altitude | 0 - 12192 m |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Operating altitude | 0 - 3658 m |
| Weight & dimensions | |
| Height (without stand) | 368 mm |
| Depth (without stand) | 60 mm |
| Width (without stand) | 614 mm |
| Width (with stand) | 614 mm |
| Depth (with stand) | 195 mm |
| Height (with stand) | 462 mm |
| Weight (with stand) | 3.92 kg |
| Weight (without stand) | 3.32 kg |
| Package width | 780 mm |
| Package depth | 139 mm |
| Package height | 455 mm |
| Package weight | 6.48 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 780 mm |
| Package depth | 139 mm |
| Package height | 455 mm |
| Package weight | 6.48 kg |
| Stand included | Yes |
| Manual | Yes |
| Bundled software | Evnia Precision Centre |
| Packaging content | |
| Stand included | Yes |
| Manual | Yes |
| Bundled software | Evnia Precision Centre |
| Other features | |
| Compatible operating systems | DDC/CI; Mac OS; sRGB; Windows 11/10 |
| Mean time between failures (MTBF) | 50000 h |
| User controls | Power On/Off; Menu/OK; Input/Up; Game Settings/Down; SmartImage game/Back |
| Picture enhancement | SmartImage game |
| Recyclable packaging material | 100% |
| Regulatory Approvals | CB; CE Mark; TUV/ISO9241-307; TUV-BAUART; EAC; EAC ROHS; UKCA; EMF; FCC; ICES-003 |
| Exterior finish type | Textured |
| DCI-P3 coverage | 91.9% |
| Low input lag | Yes |
| Height (without stand) | 368 mm |
| Depth (without stand) | 60 mm |
| Width (without stand) | 614 mm |
| HDMI | Yes |
| Surface hardness | 3H |
| Power supply type | Internal |
| Manual | Yes |
| Touchscreen | No |
| Recycling data | |
| Recyclable packaging material | 100% |