We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Fractal Design Core 1100 Tower Black
SKU
OEM-CA-CORE-1100-BL
Login for pricing
In Stock:
1711 available
Mini ITX, Micro ATX, 2x 3.5" HDD or 3x 2.5" HDD/SSD or 1x 2.5" HDD/SSD or 1x 3.5" HDD, ODD slots 2x 5.25", 1x USB 3.0, 1x USB 2.0, Audio in/out, Power button with LED (white), HDD activity LED (white), 175 x 358 x 410 mm175 x 358 x 410 mm, 3.8 kg
Category: Computer Cases
| SKU | OEM-CA-CORE-1100-BL |
|---|---|
| EAN | 7340172710301 |
| Manufacturer | Fractal Design |
| Availability | Yes |
Despite its small footprint, this mATX case has everything you need
An extremely compact micro ATX case, designed for exceptional airflow and cooling
Brushed aluminum-look front panel with a sleek, three-dimensional textured finish
One Fractal Design 120 mm fan included
This case is optimized for airflow with a straight cooling path, a pre-installed 120 mm fan and dust filters in the front panel. The innovative vertical hard drive bracket can fit either two 3.5" drives, three 2.5" drives, or one drive of each size. Both 3.5" drive slots come with silicone vibration dampening grommets.
Brushed aluminum
Brushed aluminum-look front panel with a sleek, three-dimensional textured finish
1x 120 mm fan included
One Fractal Design 120 mm fan included
Smart HDD Bracket
Vertical HDD bracket, which can hold two 3.5" drives or three 2.5" drives, or one drive of each size
An extremely compact micro ATX case, designed for exceptional airflow and cooling
Brushed aluminum-look front panel with a sleek, three-dimensional textured finish
One Fractal Design 120 mm fan included
This case is optimized for airflow with a straight cooling path, a pre-installed 120 mm fan and dust filters in the front panel. The innovative vertical hard drive bracket can fit either two 3.5" drives, three 2.5" drives, or one drive of each size. Both 3.5" drive slots come with silicone vibration dampening grommets.
Brushed aluminum
Brushed aluminum-look front panel with a sleek, three-dimensional textured finish
1x 120 mm fan included
One Fractal Design 120 mm fan included
Smart HDD Bracket
Vertical HDD bracket, which can hold two 3.5" drives or three 2.5" drives, or one drive of each size
| Technical details | |
|---|---|
| Number of 5.25" bays | 2 |
| Number of 3.5" bays | 2 |
| Number of 2.5" bays | 3 |
| Supported motherboard form factors | ATX, micro ATX, Mini-ITX |
| Supported HDD sizes | 2.5,3.5,5.25" |
| Suitable for | Home/Office |
| Side window | No |
| Product colour | Black |
| Number of expansion slots | 4 |
| Maximum CPU cooler height | 14.8 cm |
| Maximum graphics card length | 35 cm |
| Maximum PSU length | 18.5 cm |
| Type | PC |
| Form factor | Tower |
| Material | |
| Material | Aluminium |
| Indication | |
| Illumination | No |
| Design | |
| Material | Aluminium |
| Number of 5.25" bays | 2 |
| Number of 3.5" bays | 2 |
| Number of 2.5" bays | 3 |
| Supported motherboard form factors | ATX, micro ATX, Mini-ITX |
| Suitable for | Home/Office |
| Side window | No |
| Illumination | No |
| Product colour | Black |
| Number of expansion slots | 4 |
| Maximum CPU cooler height | 14.8 cm |
| Maximum graphics card length | 35 cm |
| Maximum PSU length | 18.5 cm |
| Type | PC |
| Form factor | Tower |
| Power supply | |
| Power supply included | No |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| Audio input | Yes |
| Audio output | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Cooling | |
|---|---|
| Front fans diameters supported | 120 mm |
| Number of side fans supported (max) | 1 |
| Side fans diameters supported | 120 mm |
| Number of rear fans supported (max) | 1 |
| Rear fans diameters supported | 92 mm |
| Fan speed | 0 - 1200 RPM |
| Liquid cooling capability | No |
| Storage | |
| Supported HDD sizes | 2.5,3.5,5.25" |
| SSD form factor | 2.5" |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 175 mm |
| Depth | 420 mm |
| Height | 368 mm |
| Weight | 3.8 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 235 mm |
| Package height | 485 mm |
| Package depth | 420 mm |
| Package weight | 4.6 kg |
| Manual | Yes |
| Other features | |
| Manual | Yes |
You may also be interested in
| Product |
Fractal Design Core 1100 Tower Black
Login for pricing
|
Fractal Design Core 1000 USB 3.0 Midi...
Login for pricing
|
Fractal Design Core 1100 Mini Tower Bl...
Login for pricing
|
VIDA Lucid Black
Login for pricing
|
VIDA Typhoon Tower Black
Login for pricing
|
VIDA Genesis Tower Black
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
OEM-CA-CORE-1100-BL
|
FD-CA-CORE-1000-USB3-BL
|
FD-CA-CORE-1100-BL
|
LUCID-BLK
|
TYPHOON-BLK
|
GENESIS-BLK
|
| Manufacturer |
Fractal Design
|
Fractal Design
|
Fractal Design
|
VIDA
|
VIDA
|
VIDA
|





