We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
StarTech.com 30cm Blue Ultra Slim CAT6a Ethernet Cable, Snagless, FTP, Pure Bare Copper Wire, 34AWG Slim RJ45 Network Patch Cord, Individually Tested
SKU
N6APATSTP34BLS30CM
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
StarTech 30cm Blue Ultra Slim CAT6a Ethernet Cable, Snagless, FTP, Pure Bare Copper Wire, 34AWG Slim RJ45 Network Patch Cord
Category: Networking Cables
| SKU | N6APATSTP34BLS30CM |
|---|---|
| EAN | 0065030917841 |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Availability | No |
| PDF URLs |
View PDF |
Route Ultra Slim Cat6a cables through high density installations for optimal flexibility and airflow
Connect reliably to a 10Gbps network using this ultra slim Cat6a Ethernet cable, ideal for high-density network installations.
Improved Airflow
The Ultra Slim Cat6a Patch Cord is 40% thinner than standard Cat6a Ethernet cables, enabling greater airflow and heat dissipation in confined spaces. It is also more flexible for easier cable routing in crowded network racks and patch panels.
This cable features snagless connectors that protect the RJ45 clips during installation, reducing snags or breakage when routing through narrow gaps or in between devices.
Durable Construction
The Ultra Slim Cat6a Cable features 50-micron gold-plated RJ45 contacts for precise mating and minimal signal loss. Its 4-pair Unshielded Foiled Twisted Pair (U/FTP) design with 34 AWG pure bare copper conductors ensures low resistance and reliable throughput, using pair-level foil shielding to suppress EMI and crosstalk. The flexible TPE jacket provides durability and easy handling for everyday installations. Note: This cable is not rated for PoE applications.
Tested for Reliability
Each cable is individually tested using a Fluke® DSX2-8000 CableAnalyzer™ to meet ANSI/TIA 568 C.2-1 requirements for guaranteed Cat6a performance, ensuring consistent signal integrity with minimal Near-End Crosstalk (NEXT) and Retun Loss (RL). It delivers dependable 10 Gigabit Ethernet performance for switches, routers, and other high-speed network devices.
Connect reliably to a 10Gbps network using this ultra slim Cat6a Ethernet cable, ideal for high-density network installations.
Improved Airflow
The Ultra Slim Cat6a Patch Cord is 40% thinner than standard Cat6a Ethernet cables, enabling greater airflow and heat dissipation in confined spaces. It is also more flexible for easier cable routing in crowded network racks and patch panels.
This cable features snagless connectors that protect the RJ45 clips during installation, reducing snags or breakage when routing through narrow gaps or in between devices.
Durable Construction
The Ultra Slim Cat6a Cable features 50-micron gold-plated RJ45 contacts for precise mating and minimal signal loss. Its 4-pair Unshielded Foiled Twisted Pair (U/FTP) design with 34 AWG pure bare copper conductors ensures low resistance and reliable throughput, using pair-level foil shielding to suppress EMI and crosstalk. The flexible TPE jacket provides durability and easy handling for everyday installations. Note: This cable is not rated for PoE applications.
Tested for Reliability
Each cable is individually tested using a Fluke® DSX2-8000 CableAnalyzer™ to meet ANSI/TIA 568 C.2-1 requirements for guaranteed Cat6a performance, ensuring consistent signal integrity with minimal Near-End Crosstalk (NEXT) and Retun Loss (RL). It delivers dependable 10 Gigabit Ethernet performance for switches, routers, and other high-speed network devices.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Blue |
| Snagless cable boot | Yes |
| Conductor material | Copper |
| Frequency | 500 MHz |
| AWG wire size | 34 |
| Plug and Play | Yes |
| Cable standard | Cat6a |
| Cable shielding | U/FTP (STP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector contacts plating | Gold |
| Cabling technology | 10GBase-T |
| Data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Jacket material | Thermoplastic elastomer (TPE) |
| Conductor type | Stranded |
| Cable length | 0.3 m |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet, Gigabit Ethernet, 5 Gigabit Ethernet, 2.5 Gigabit Ethernet, 10 Gigabit Ethernet |
| Cable shape | Round |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 75 °C |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90% |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS, CE |
| Weight & dimensions | |
| Outer diameter | 3.7 mm |
| Weight | 8 g |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package width | 200 mm |
| Package depth | 140 mm |
| Package height | 16 mm |
| Package weight | 15 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Product colour | Blue |
| Plug and Play | Yes |
| Cable standard | Cat6a |
| Cable shielding | U/FTP (STP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector contacts plating | Gold |
| Cabling technology | 10GBase-T |
| Data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Jacket material | Thermoplastic elastomer (TPE) |
| Conductor type | Stranded |
| Cable length | 0.3 m |
| Compliance certificates | RoHS, CE |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 240 pc(s) |
| Master (outer) case width | 460 mm |
| Master (outer) case length | 300 mm |
| Master (outer) case height | 200 mm |