We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP EliteBook 8 G2i 16 inch Notebook Next Gen AI PC Laptop 40.6 cm (16") WUXGA 512 GB SSD Wi-Fi 7 (802.11be) Windows 11 Pro Silver
SKU
DG0U0AT#ABU
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
EliteBook 8 G2i 16 inch Notebook Next Gen AI PC, 16", Windows 11 Pro, Intel Core™ Ultra 5, 32GB RAM, 512GB SSD, WUXGA, Glacier silver
Categories: Notebooks / Laptops, HP Laptops
| SKU | DG0U0AT#ABU |
|---|---|
| EAN | 0826581045175 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | No |
| Product Videos |
View Video |
| PDF URLs |
View PDF |
Smart performance, big screen visuals, easily managed
Automate tasks to save time and multitask without lag on the easy to carry HP EliteBook 8 G2i 16 inch AI PC. This HP Copilot+ PC[4] with HP Wolf Security[5], enterprise management, and long battery life helps global travelers stay focused on the go.
Automate tasks to save time and multitask without lag on the easy to carry HP EliteBook 8 G2i 16 inch AI PC. This HP Copilot+ PC[4] with HP Wolf Security[5], enterprise management, and long battery life helps global travelers stay focused on the go.
| Design | |
|---|---|
| Colour name | Glacier silver |
| Product type | Laptop |
| Market positioning | Premium |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Silver |
| Original brand name | HP |
| Intel® vPro™ Platform Eligibility | No |
| Display | |
| HD type | WUXGA |
| Panel type | IPS |
| Display brightness | 400 cd/m² |
| Display diagonal (metric) | 40.6 cm |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Display diagonal | 40.6 cm (16") |
| sRGB coverage (typical) | 100% |
| RGB colour space | sRGB |
| Colour gamut | 100% |
| Storage | |
| SSD form factor | M.2 |
| Storage media | SSD |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 512 GB |
| SSD interface | PCI Express 5.0 |
| Total storage capacity | 512 GB |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| NVMe | Yes |
| Audio | |
| Number of microphones | 2 |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution (numeric) | 5 MP |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Network | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 7 BE211 |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 6.0 |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| Performance | |
| Temperature sensor | Yes |
| Hall sensor | Yes |
| Keyboard | |
| Pointing device | Clickpad |
| Numeric keypad | Yes |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Input device model | HP Premium Keyboard |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Technical details | |
| Market positioning | Premium |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Silver |
| Sustainable technologies and materials | At least 65% recycled metal; Product Carbon Footprint; At least 30% post-consumer recycled plastic; At least 30% ocean-bound plastic; Low halogen; Bulk packaging available; External power supply 90% efficiency |
| Sustainability certificates | EPEAT, TCO10 |
| Compliance certificates | GS mark, CCC, RoHS, Federal Communications Commission (FCC), CE, BSMI |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 826581045175 |
| Processor special features | |
|---|---|
| Intel® vPro™ Platform Eligibility | No |
| Brand-specific features | |
| HP speaker type | HP Dual Speakers |
| HP segment | Business |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 826581045175 |
| HP special features | |
| HP speaker type | HP Dual Speakers |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Number of battery cells | 8 |
| Battery capacity | 77 Wh |
| Power | |
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| Security | |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on |
| Fingerprint reader | Yes |
| Certificates | |
| Compliance certificates | GS mark, CCC, RoHS, Federal Communications Commission (FCC), CE, BSMI |
| Sustainability | |
| Sustainable technologies and materials | At least 65% recycled metal; Product Carbon Footprint; At least 30% post-consumer recycled plastic; At least 30% ocean-bound plastic; Low halogen; Bulk packaging available; External power supply 90% efficiency |
| Sustainability certificates | EPEAT, TCO10 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 359 mm |
| Depth | 250 mm |
| Height (front) | 1.15 cm |
| Height (rear) | 1.55 cm |
| Weight | 1.69 kg |
| Packaging content | |
| Keyboard included | Yes |
| Other features | |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 7 BE211 |
| Display diagonal (metric) | 40.6 cm |
| UNSPSC-code | 43211503 |
| Manufacturer warranty | 1-year warranty and 90 day software limited warranty options depending on country. HP Worldwide Limited Warranty for the battery is aligned with the warranty period of the HP Hardware Product. Refer to http://www.hp.com/support/batterywarranty/ for additional battery information. On-site service and extended coverage is also available. HP Care Pack Services are optional extended service contracts that go beyond the standard limited warranties. To choose the right level of service for your HP product, use the HP Care Pack Services Lookup Tool at: http://www.hp.com/go/cpc . |