We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP EBXG2I14AI U7366H 32GB/512 W11P Copilot+ PC Intel Core Ultra 7 Laptop 35.6 cm (14") WUXGA LPDDR5x-SDRAM 512 GB SSD Wi-Fi 7 (802.11be) Windows 11 Pro Blue
SKU
DJ5P2ET#ABU
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
EliteBook X G2i 14 inch Notebook Next Gen AI PC Wolf Pro Security Edition, 14", Touch screen, Windows 11 Pro, Intel Core™ Ultra 7, 32GB RAM, 512GB SSD, WUXGA, Atmospheric blue, Copilot+ PC
Categories: Notebooks / Laptops, HP Laptops
| SKU | DJ5P2ET#ABU |
|---|---|
| EAN | 0826581140009 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | No |
| PDF URLs |
View PDF |
Ultralight, ultra smart. For executives on the move.
Ultralight and effortlessly portable, the HP EliteBook X G2i 14 inch Notebook AI PC is your mobile command center—engineered for professionals on the move. Stay productive and protected with enterprise-grade security and performance, purpose-built to power today’s AI-enhanced workflows[3] and tomorrow’s innovations.
Ultralight and effortlessly portable, the HP EliteBook X G2i 14 inch Notebook AI PC is your mobile command center—engineered for professionals on the move. Stay productive and protected with enterprise-grade security and performance, purpose-built to power today’s AI-enhanced workflows[3] and tomorrow’s innovations.
| Design | |
|---|---|
| Colour name | Atmospheric blue |
| Product type | Laptop |
| Market positioning | Premium |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Blue |
| Original brand name | HP |
| Intel® vPro™ Platform Eligibility | Yes |
| Display | |
| HD type | WUXGA |
| Panel type | IPS |
| Display brightness | 800 cd/m² |
| Display diagonal (metric) | 35.6 cm |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| sRGB coverage (typical) | 100% |
| RGB colour space | sRGB |
| Colour gamut | 100% |
| Processor | |
| Processor cache type | L3 |
| Processor cache | 18 MB |
| Processor boost frequency | 4.8 GHz |
| Processor cores | 16 |
| Processor threads | 16 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core Ultra 7 |
| Neural processor unit (NPU) | |
| Neural processor unit (NPU) | Intel AI Boost |
| NPU performance up to | 50 TOPs |
| Copilot+ PC | Yes |
| Memory | |
| Memory form factor | On-board |
| Internal memory | 32 GB |
| Memory layout (slots x size) | Not available |
| Internal memory type | LPDDR5x-SDRAM |
| Memory clock speed | 8533 MHz |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Storage | |
| SSD form factor | M.2 |
| Storage media | SSD |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 512 GB |
| SSD interface | PCI Express |
| Total storage capacity | 512 GB |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| NVMe | Yes |
| Graphics | |
| On-board graphics card family | Intel® Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Intel® Graphics |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Audio | |
| Number of microphones | 2 |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of built-in speakers | 4 |
| Network | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 7 BE211 |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 6.0 |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| Performance | |
| Gyroscope | Yes |
| Temperature sensor | Yes |
| Hall sensor | Yes |
| Keyboard | |
| Pointing device | Trackpad |
| Numeric keypad | No |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Input device model | HP Premium Keyboard |
| Keyboard colour name | Atmospheric blue |
| Software | |
| Bundled software | HP Wolf Pro Security Edition (1 year) |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Copilot+ PC | Yes |
| Technical details | |
|---|---|
| Market positioning | Premium |
| Intel® Turbo Boost Technology | Yes |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Blue |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT, TCO, TCO10 |
| Compliance certificates | CCC, RoHS, Federal Communications Commission (FCC), CE, BSMI |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 826581140009 |
| Processor special features | |
| Intel® Turbo Boost Technology | Yes |
| Intel® vPro™ Platform Eligibility | Yes |
| Brand-specific features | |
| HP Sure View | Yes |
| HP speaker type | HP Quad Speakers |
| HP segment | Business |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 826581140009 |
| HP special features | |
| HP Sure View | Yes |
| HP speaker type | HP Quad Speakers |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Number of battery cells | 6 |
| Battery capacity | 68 Wh |
| Power | |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| Security | |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CCC, RoHS, Federal Communications Commission (FCC), CE, BSMI |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT, TCO, TCO10 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 312.7 mm |
| Depth | 217 mm |
| Weight | 990 g |
| Packaging content | |
| Keyboard included | Yes |
| Other features | |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 7 BE211 |
| On-board graphics card | Yes |
| Display diagonal (metric) | 35.6 cm |
| UNSPSC-code | 43211503 |
| Manufacturer warranty | HP Care Packs are sold separately. Service levels and response times for HP Care Packs may vary depending on your geographic location. Service starts on date of hardware purchase. Restrictions and limitations apply. For details, visit http://www.hp.com/go/cpc. HP services are governed by the applicable HP terms and conditions of service provided or indicated to Customer at the time of purchase. Customer may have additional statutory rights according to applicable local laws, and such rights are not in any way affected by the HP terms and conditions of service or the HP Limited Warranty provided with your HP Product. |