We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP B7RT9AE/302XL/304XL Printhead cartridge black high-capacity, 300 pages ISO/IEC 24711 for HP DeskJet 1110/2130/2620/3720/OfficeJet 5200
HP 302 and 304 Ink Cartridges are now one cartridge. The new HP 302/304 cartridge delivers outstanding prints with the reliable performance you trust.
Compatible Printers: HP DeskJet 3750, HP DeskJet 3630 Series, HP Envy 5000 Series, HP DeskJet 2630, HP Envy 5032 All-ln-One, HP OfficeJet 3800 Series, HP DeskJet 2134, HP DeskJet 2132, HP DeskJet 3639, HP DeskJet 3735, HP DeskJet 3764, HP OfficeJet 4650, HP Envy 4524 e-All-in-One, HP DeskJet 2623, HP Envy 4520 e-All-in-One, HP DeskJet 3633, HP OfficeJet 5220, HP OfficeJet 3833, HP DeskJet 3631, HP DeskJet Ink Advantage 3700 MFP, HP DeskJet 2622, HP DeskJet 3632, HP Envy 4521 e-All-in-One, HP Envy 5030 All-ln-One, HP OfficeJet 3835, HP DeskJet 2632, HP DeskJet 3720 seagrass, HP DeskJet 2634, HP DeskJet 2136, HP OfficeJet 3830, HP Envy 5010 All-ln-One, HP Envy 4522 e-All-in-One, HP DeskJet 2100 Series, HP OfficeJet 3832, HP OfficeJet 4650 Series, HP DeskJet 2633, HP OfficeJet 3838, HP Envy 4520 Series, HP Envy 5020 All-ln-One, HP DeskJet 3634, HP Envy 4528 e-All-in-One, HP DeskJet 3636, HP DeskJet 3760 Series, HP Envy 4525 e-All-in-One, HP DeskJet 3750 Series, HP DeskJet 3635, HP DeskJet 2600, HP OfficeJet 4658, HP OfficeJet 5200 Series, HP OfficeJet 3836, HP Envy 5052 All-ln-One, HP OfficeJet 5232, HP DeskJet 3720 Series, HP DeskJet 3638, HP DeskJet 3760, HP OfficeJet 4655, HP DeskJet 3733, HP DeskJet 3730 Series, HP Envy 5034 All-ln-One, HP DeskJet 3630, HP DeskJet 3732, HP OfficeJet 4654, HP DeskJet 2620 Series, HP Envy 5055 All-ln-One, HP Envy 4526 e-All-in-One, HP DeskJet 2621, HP OfficeJet 5230, HP DeskJet 3720 blue, HP DeskJet 2630 Series, HP DeskJet 2620, HP Envy 4527 e-All-in-One, HP DeskJet 1112, HP OfficeJet 4656, HP DeskJet 2130, HP DeskJet 3637, HP DeskJet 1110, HP OfficeJet 3834, HP DeskJet 3762, HP DeskJet 3730, HP DeskJet 3720, HP OfficeJet 3831, HP OfficeJet 4657
| Features | |
|---|---|
| Supply type | Single pack |
| Type | Original |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| Brand compatibility | HP |
| Black ink page yield | 300 pages |
| Printing colours | Black |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Country of origin | Malaysia |
| Compatibility | HP 302 ink cartridges work with: HP DeskJet 2622, 2630, 2632, 2633, 2634, 3630, 3633, 3750, 3760, 3762, 3764 HP Envy 4520, 4522, 4523, 4528, 5020, 5030, 5032 HP OfficeJet 3831, 3833, 3835, 4652, 4654, 4655, 4657, 5220, 5230 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Product colour | Black |
| Gross weight of outer carton | 3.34 kg |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Pallet weight (imperial) | 156.2 kg (344.4 lbs) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1199.9 x 800.1 x 1163.8 mm (47.2 x 31.5 x 45.8") |
| Gross weight (outer carton) | 3.59 kg (7.91 lbs) |
| Technical details | |
| Printing colours | Black |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Gross weight of outer carton | 3.34 kg |
| Country of origin | Malaysia |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Pallet weight (imperial) | 156.2 kg (344.4 lbs) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1199.9 x 800.1 x 1163.8 mm (47.2 x 31.5 x 45.8") |
| Gross weight (outer carton) | 3.59 kg (7.91 lbs) |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 199764139665, 199764139672, 199764139689, 199764139696, 199764139702 |
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (30A) 199764139665; (30B) 199764139672; (LS1) 199764139689; (LS2) 199764139696; (LS3) 199764139702 |
| Box contents | Ink cartridge |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 32 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 113 mm |
| Weight | 40 g |
| Height | 115 mm |
| Depth | 37 mm |
| Package depth | 37 mm |
| Package weight | 60 g |
| Package width | 113 mm |
| Package height | 115 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 37 mm |
| Package weight | 60 g |
| Package width | 113 mm |
| Package height | 115 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Case or master carton quantity | 60 pc(s) |
| Case or master carton dimensions (W x D x H) | 590 x 167 x 259 mm |
| Products per pallet | 1920 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 800 x 1164 mm |
| Layers per pallet | 9 pc(s) |
| Brand-specific features | |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 199764139665, 199764139672, 199764139689, 199764139696, 199764139702 |
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (30A) 199764139665; (30B) 199764139672; (LS1) 199764139689; (LS2) 199764139696; (LS3) 199764139702 |
| Other features | |
| Gross weight of outer carton | 3.34 kg |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Gross weight (outer carton) | 3.59 kg (7.91 lbs) |
| Country of origin | Malaysia |
| Case or master carton quantity | 60 pc(s) |
| Case or master carton dimensions (W x D x H) | 590 x 167 x 259 mm |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 800 x 1164 mm |
| Pallet weight (imperial) | 156.2 kg (344.4 lbs) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1199.9 x 800.1 x 1163.8 mm (47.2 x 31.5 x 45.8") |
| Logistics data | |
| Country of origin | Malaysia |
| Master (outer) cases per pallet layer | 32 pc(s) |
| Pallet gross weight | 156.2 kg |
| Products per master (outer) case | 60 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 3.78 kg |
| Case or master carton quantity | 60 pc(s) |
| Case or master carton dimensions (W x D x H) | 590 x 167 x 259 mm |
| Products per pallet | 1920 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 800 x 1164 mm |
| Pallet weight (imperial) | 156.2 kg (344.4 lbs) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1199.9 x 800.1 x 1163.8 mm (47.2 x 31.5 x 45.8") |
| Layers per pallet | 9 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight (imperial) | 3.78 kg (8.34 lbs) |
You may also be interested in
| Product |
HP B7RT9AE/302XL/304XL Printhead cartr...
Login for pricing
|
HP CH563EE/301XL Printhead cartridge b...
Login for pricing
|
HP CH564EE/301XL Printhead cartridge c...
Login for pricing
|
Epson C13T79014010/79XL Ink cartridge...
Login for pricing
|
Epson C13T79024010/79XL Ink cartridge...
Login for pricing
|
Epson C13T79034010/79XL Ink cartridge...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
B7RT9AE#LS1
|
CH563EE
|
CH564EE
|
C13T79014010
|
C13T79024010
|
C13T79034010
|
| Manufacturer |
HP
|
HP
|
HP
|
Epson
|
Epson
|
Epson
|





