We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
StarTech.com 10-in-1 USB-C to Dual-DisplayPort Multiport Adapter, 100W Power Delivery Charging, 2x 4K 60Hz, 5-Port 5Gbps Hub, Gigabit Ethernet, Type-C Mini Dock
SKU
189B-USBC-MULTIPORT
Login for pricing
In Stock:
45 available
StarTech 10-in-1 USB-C to Dual-DisplayPort Multiport Adapter, 100W Power Delivery Charging, 2x 4K 60Hz, 5-Port 5Gbps Hub, Gigabit Ethernet, Mini Dock for Dell, HP, Lenovo
Category: Notebook Docks & Port Replicators
Create a mobile workstation wherever you work
Enable dual-4K displays, high-speed device connectivity, power, and networking from a single USB-C dock for consistent productivity anywhere.
Deploy Multi-Display Setups with Ease
Drive two 4K 60Hz DisplayPort displays on Windows, Linux, and ChromeOS to increase screen real estate. Ideal for hot desks and remote users who need instant multi-monitor setups.
Connect Devices and Keep Ports Free
Connect modern and legacy high-speed devices with 3x USB-C and 2x USB-A (5Gbps), while a dedicated USB-A 2.0 port handles keyboard and mouse dongles or other essential peripherals. Reduce hub sprawl and keep critical ports available for storage, capture, or field tools.
Deliver a Consistent Desktop Experience Anywhere
Provide 100W PD charging passthrough and Gigabit Ethernet for stable, wired performance at home, in the office, or while travelling. Standardize deployments with the same display, USB, and network experience to simplify rollouts and support.
Built for Sustainability, Designed for Performance
This hub features a housing made from 85% post-consumer recycled (PCR) plastic. The product also ships in FSC Mix packaging made from responsibly sourced materials. These materials help align your IT infrastructure with your organization's sustainability goals, without compromising on quality or durability.
Enable dual-4K displays, high-speed device connectivity, power, and networking from a single USB-C dock for consistent productivity anywhere.
Deploy Multi-Display Setups with Ease
Drive two 4K 60Hz DisplayPort displays on Windows, Linux, and ChromeOS to increase screen real estate. Ideal for hot desks and remote users who need instant multi-monitor setups.
Connect Devices and Keep Ports Free
Connect modern and legacy high-speed devices with 3x USB-C and 2x USB-A (5Gbps), while a dedicated USB-A 2.0 port handles keyboard and mouse dongles or other essential peripherals. Reduce hub sprawl and keep critical ports available for storage, capture, or field tools.
Deliver a Consistent Desktop Experience Anywhere
Provide 100W PD charging passthrough and Gigabit Ethernet for stable, wired performance at home, in the office, or while travelling. Standardize deployments with the same display, USB, and network experience to simplify rollouts and support.
Built for Sustainability, Designed for Performance
This hub features a housing made from 85% post-consumer recycled (PCR) plastic. The product also ships in FSC Mix packaging made from responsibly sourced materials. These materials help align your IT infrastructure with your organization's sustainability goals, without compromising on quality or durability.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 3 |
| Host interface | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| HDMI ports quantity | 0 |
| DisplayPorts quantity | 2 |
| Microphone in | No |
| Headphone outputs | 0 |
| Connectivity technology | Wired |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery up to | 100 W |
| DisplayPort version | 1.2 |
| USB 2.0 Type-C ports quantity | 1 |
| Network | |
| Full duplex | Yes |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Performance | |
| Maximum digital resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Full duplex | Yes |
| Product colour | Grey |
| Card reader integrated | No |
| Data transfer rate | 5 Gbit/s |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Housing material | Plastic |
| Mean time between failures (MTBF) | 103855 h |
| Technical details | |
| Product colour | Grey |
| Data transfer rate | 5 Gbit/s |
| User guide | Yes |
| Products per master (outer) case | 80 pc(s) |
| Master (outer) case width | 540 mm |
| Master (outer) case length | 425 mm |
| Master (outer) case height | 270 mm |
| Storage | |
| Card reader integrated | No |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 15 W |
| Output voltage | 5 V |
| USB cable length | 0.3 m |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 IoT Enterprise, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 10 x64, Windows 11, Windows 11 Enterprise, Windows 11 Enterprise x64, Windows 11 Home, Windows 11 Pro, Windows 11 x64 |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | 10 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 85% |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 100 g |
| Width | 55 mm |
| Depth | 150 mm |
| Height | 16.5 mm |
| Package weight | 190 g |
| Package width | 193 mm |
| Package depth | 117 mm |
| Package height | 24 mm |
| Design | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 IoT Enterprise, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 10 x64, Windows 11, Windows 11 Enterprise, Windows 11 Enterprise x64, Windows 11 Home, Windows 11 Pro, Windows 11 x64 |
| Product colour | Grey |
| Packaging data | |
| Package weight | 190 g |
| Package width | 193 mm |
| Package depth | 117 mm |
| Package height | 24 mm |
| Packaging content | |
| User guide | Yes |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 80 pc(s) |
| Master (outer) case width | 540 mm |
| Master (outer) case length | 425 mm |
| Master (outer) case height | 270 mm |
| Other features | |
| Chipset | Synaptics - VMM5220, VIA - VL103, VIA - VL817S, Realtek - RTL8153E |
You may also be interested in
| Product |
StarTech.com 10-in-1 USB-C to Dual-Dis...
Login for pricing
|
StarTech.com Dual-Monitor USB 3.0 Dock...
Login for pricing
|
StarTech.com Travel Docking Station fo...
Login for pricing
|
StarTech.com USB-C Multiport Adapter -...
Login for pricing
|
StarTech.com USB-C Multiport Adapter -...
Login for pricing
|
StarTech.com 3 Port USB-C Hub with Gig...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
189B-USBC-MULTIPORT
|
USB3SDOCKHDV
|
USB3SMDOCKHV
|
DKT30CHPD
|
DKT30CHPDW
|
HB30C3AGEPD
|
| Manufacturer |
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|





