We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Hama Rotate USB flash drive 32 GB USB Type-A Blue
SKU
182463
Login for pricing
In Stock:
20 available
"Rotate" USB Flash Drive, USB 3.0, 32GB, 70Mb/s, petrol blue
- Removable storage medium with USB 3.0 technology allows data to be written and erased as many times as needed
- With rotating mechanism
- Ultra-fast removable storage medium
- USB 3.0 Super Speed for even faster reading and writing rates
- Suitable for devices with a USB interface
- With eyelet, e.g. for fastening to a key ring
Category: USB Flash Drives
| SKU | 182463 |
|---|---|
| EAN | 4047443435835 |
| Manufacturer | Hama |
| Availability | Yes |
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 32 GB |
| Read speed | 70 MB/s |
| Form factor | Swivel |
| Performance | |
| Device interface | USB Type-A |
| Capacity | 32 GB |
| Read speed | 70 MB/s |
| Compatible operating systems | Windows 10/8/7/Vista/XP MacOS 9.0 + |
| Password protection | No |
| Fingerprint reader | No |
| Design | |
| Product colour | Blue |
| Form factor | Swivel |
| Housing material | Aluminium, Plastic |
| Security | |
| Password protection | No |
| Fingerprint reader | No |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 66 mm |
| Height | 18 mm |
| Depth | 8 mm |
| Package depth | 90 mm |
| Package width | 145 mm |
| Package height | 10 mm |
| Package weight | 20 g |
| Packaging data | |
| Package depth | 90 mm |
| Package width | 145 mm |
| Package height | 10 mm |
| Package weight | 20 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Product colour | Blue |
| Compatible operating systems | Windows 10/8/7/Vista/XP MacOS 9.0 + |
| Housing material | Aluminium, Plastic |
| Other features | |
| Compatible operating systems | Windows 10/8/7/Vista/XP MacOS 9.0 + |
You may also be interested in
| Product |
Hama Rotate USB flash drive 32 GB USB...
Login for pricing
|
Popular
SanDisk Cruzer Blade USB flash drive 1...
Login for pricing
|
New
ADATA DashDrive UV128 128GB USB flash...
Login for pricing
|
Recommended
SanDisk Cruzer Blade USB flash drive 1...
Login for pricing
|
Hot Product
Kingston Technology DataTraveler 128GB...
Login for pricing
|
Bestseller
Kingston Technology DataTraveler Exodi...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
182463
|
SDCZ50-016G-B35
|
AUV128-128G-RBE
|
SDCZ50C-016G-B35W
|
DT70/128GB
|
DTX/128GB
|
| Manufacturer |
Hama
|
Sandisk
|
ADATA
|
Sandisk
|
Kingston Technology
|
Kingston Technology
|
| Product colour |
Blue
|
N/A
|
N/A
|
White
|
Black
|
Black
|
| Capacity |
32GB to 50GB
|
16GB to 25GB
|
128GB to 256GB
|
N/A
|
128GB to 256GB
|
128GB to 256GB
|
| Form factor |
swivel
|
capless
|
slide
|
capless
|
cap
|
cap
|
| USB version |
N/A
|
2.0
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
2.0
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
| Device interface |
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-C
|
USB Type-A
|





