We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Urban Armor Gear Scout 27.9 cm (11") Shell case Black
SKU
224462B14040
Login for pricing
In Stock:
3 available
Scout Galaxy Tab A11+ Plus 11" with Kickstand & Hand strap Case with Asset Tag Window
- Featherlight and Durable: Lightweight construction with an impact-resistant soft core for reliable protection. Non-slip TPU for secure handling.
- Enhanced Impact Resistance: Reinforced corners absorb and disperse impacts to protect from drops and shocks.
- Built-in Kickstand and Handstrap: Kickstand easily transforms your tablet to a laptop-style view for hands-free viewing. Comfortable hand strap for extra portability.
- Asset Tag Window: Quick and easy identification.
- Military Drop Tested: Meets Military Drop-Test Standards. MIL-SPEC 810G-516.6.
Category: Tablet Cases
| SKU | 224462B14040 |
|---|---|
| EAN | 0840283928147 |
| Manufacturer | Urban Armor Gear |
| Availability | Yes |
Minimalist look with complete coverage. The Scout features a featherlight construction and impact-resistant core. The built-in kickstand transforms your tablet into laptop mode or video viewing mode. Along with a functional and comfortable hand strap, so you can work on the go. Medical grade wipe tested, meaning it will not compromise the condition of the case when using medical grade wipes. Perfectly suited for those who work on the go or in the field. Versatile and protective, this case is essential for your tablet.
| Technical details | |
|---|---|
| Case type | Shell case |
| Material | Thermoplastic polyurethane (TPU) |
| Maximum screen size | 27.9 cm (11") |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Galaxy Tab A11+ Plus 11" |
| Protection features | Drop resistance, Scratch resistant, Shock resistant, Impact resistant |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Product main colour | Black |
| Gender | Unisex |
| Consumer life stage | All |
| Features | |
| Case type | Shell case |
| Stand mode | Yes |
| Material | Thermoplastic polyurethane (TPU) |
| Maximum screen size | 27.9 cm (11") |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Galaxy Tab A11+ Plus 11" |
| Protection features | Drop resistance, Scratch resistant, Shock resistant, Impact resistant |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Product main colour | Black |
| Gender | Unisex |
| Consumer life stage | All |
| Hand strap | Yes |
| Battery | |
| Built-in battery | No |
| Design | |
|---|---|
| Stand mode | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 172 mm |
| Depth | 22 mm |
| Height | 261 mm |
| Weight | 218 g |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Urban Armor Gear Scout 27.9 cm (11&quo...
Login for pricing
|
Popular
Urban Armor Gear Metropolis 25.9 cm (1...
Login for pricing
|
Hot Product
Targus Click-In 26.7 cm (10.5") F...
Login for pricing
|
Recommended
OtterBox UnlimitED Case for iPad 7th/8...
Login for pricing
|
Bestseller
Urban Armor Gear 981890114040 tablet c...
Login for pricing
|
Urban Armor Gear Scout 26.7 cm (10.5&q...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
224462B14040
|
121916114040
|
THZ850GL
|
77-62038
|
981890114040
|
31107HB14040
|
| Manufacturer |
Urban Armor Gear
|
Urban Armor Gear
|
Targus
|
OtterBox
|
Urban Armor Gear
|
Urban Armor Gear
|
| Product main colour |
Black
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Black
|
| Brand compatibility |
Samsung
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Any brand
|
Microsoft
|
| Material |
Thermoplastic polyurethane (TPU)
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Case type |
Shell case
|
Flip case
|
Folio case
|
Cover case
|
Sleeve case
|
Cover case
|





