We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Brother LC-985M Ink cartridge magenta, 260 pages ISO/IEC 24711 4.8ml for Brother DCP-J 125
SKU
LC985M
Login for pricing
In Stock:
2 available
The Brother LC985M Magenta Ink Cartridge – Single Pack. Prints about 260 pages.
Category: Ink Cartridges
| SKU | LC985M |
|---|---|
| EAN | 4977766675437 |
| Manufacturer | Brother |
| Availability | Yes |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
Brother consider the environmental impact at every stage of your ink cartridge life cycle, reducing waste at landfill. All our hardware and ink cartridges are built to have as little impact on the environment as possible. Genuine Brother LC985M ink cartridge - worth it every time
Compatible Printers: Brother MFC-J 265 W, Brother MFC-J 410, Brother DCP-J 125, Brother DCP-J 140 W, Brother MFC-J 410 Series, Brother MFC-J 415 W, Brother DCP-J 515 W, Brother MFC-J 220, Brother DCP-J 315 W
| Features | |
|---|---|
| Colour ink type | Pigment-based ink |
| Supply type | Single pack |
| Type | Original |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Brand compatibility | Brother |
| Colour ink page yield | 260 pages |
| Printing colours | Magenta |
| Country of origin | Philippines |
| Print technology | Inkjet printing |
| Colour | Yes |
| Compatibility | MFC-J220, MFC-J265W, MFC-J410, MFC-J415W, DCP-J125, DCP-J140W, DCP-J315W, DCP-J515W |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Product colour | Black |
| Technical details | |
| Printing colours | Magenta |
| Country of origin | Philippines |
| Print technology | Inkjet printing |
| Colour | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 24 mm |
| Weight | 36 g |
| Height | 122 mm |
| Depth | 85 mm |
| Package depth | 85 mm |
| Package weight | 54 g |
| Package width | 145 mm |
| Package height | 25 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 85 mm |
| Package weight | 54 g |
| Package width | 145 mm |
| Package height | 25 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Products per pallet | 3000 pc(s) |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 30 pc(s) |
| Logistics data | |
| Country of origin | Philippines |
| Pallet gross height | 15.1 cm |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Pallet gross weight | 217.8 kg |
| Products per pallet | 3000 pc(s) |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 30 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Other features | |
| Country of origin | Philippines |
You may also be interested in
| Product |
Brother LC-985M Ink cartridge magenta,...
Login for pricing
|
Canon 0620B001/CLI-8BK Ink cartridge b...
Login for pricing
|
Canon 1037B001/PGI-9Y Ink cartridge ye...
Login for pricing
|
Canon 0623B001/CLI-8Y Ink cartridge ye...
Login for pricing
|
Canon 0622B001/CLI-8M Ink cartridge ma...
Login for pricing
|
Canon 1034B001/PGI-9PBK Ink cartridge...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
LC985M
|
0620B001
|
1037B001
|
0623B001
|
0622B001
|
1034B001
|
| Manufacturer |
Brother
|
Canon
|
Canon
|
Canon
|
Canon
|
Canon
|





