We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Brother LC-985VALBP Ink cartridge multi pack Bk,C,M,Y 300pg + 3x260pg Pack=4 for Brother DCP-J 125
SKU
LC985VALBP
Login for pricing
In Stock:
3 available
The Brother LC985VALBP Black, Cyan, Magenta and Yellow Ink Cartridges Multipack. The black cartridge prints 300 pages, the colour cartridges print 260 pages each.
Category: Ink Cartridges
| SKU | LC985VALBP |
|---|---|
| EAN | 5014047562112 |
| Manufacturer | Brother |
| Availability | Yes |
| Product Videos |
View Video View Video |
Ensure that replacing your genuine Brother ink cartridges is as hassle-free and affordable as possible by purchasing this LC985VALBP Multipack. The pack contains black, cyan, yellow and magenta LC985 cartridges, all designed to help you get the best from your Brother printer.
Compatible Printers: Brother MFC-J 410, Brother DCP-J 125, Brother MFC-J 415 W, Brother DCP-J 315 W, Brother MFC-J 220, Brother MFC-J 265 W, Brother MFC-J 410 Series, Brother DCP-J 140 W, Brother DCP-J 515 W
| Features | |
|---|---|
| Supply type | Multi pack |
| Type | Original |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Colour ink cartridges quantity | 3 |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| Brand compatibility | Brother |
| Colour ink page yield | 260 pages |
| Black ink page yield | 300 pages |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Country of origin | Malaysia |
| Print technology | Inkjet printing |
| Colour | Yes |
| Compatibility | DCP-J315W, MFC-J410, DCP-J125, DCP-J515W, MFC-J220 |
| Quantity per pack | 4 pc(s) |
| Technical details | |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Country of origin | Malaysia |
| Print technology | Inkjet printing |
| Colour | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 65 mm |
| Weight | 166 g |
| Height | 175 mm |
| Depth | 218 mm |
| Package depth | 70 mm |
| Package weight | 200 g |
| Package width | 200 mm |
| Package height | 170 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 70 mm |
| Package weight | 200 g |
| Package width | 200 mm |
| Package height | 170 mm |
| Quantity per pack | 4 pc(s) |
| Products per pallet | 544 pc(s) |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 136 pc(s) |
| Logistics data | |
| Country of origin | Malaysia |
| Pallet gross height | 16.4 cm |
| Master (outer) cases per pallet layer | 17 pc(s) |
| Pallet gross weight | 155.8 kg |
| Products per pallet | 544 pc(s) |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 136 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 1200 x 1000 mm |
| Other features | |
| Country of origin | Malaysia |
You may also be interested in
| Product |
Brother LC-985VALBP Ink cartridge mult...
Login for pricing
|
Epson C13T580400/T5804 Ink cartridge y...
Login for pricing
|
Epson C13T580600/T5806 Ink cartridge l...
Login for pricing
|
Epson C13T580200/T5802 Ink cartridge c...
Login for pricing
|
Epson C13T26164010/26 Ink cartridge mu...
Login for pricing
|
Epson C13T692100/T6921 Ink cartridge f...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
LC985VALBP
|
C13T580400
|
C13T580600
|
C13T580200
|
C13T26164010
|
C13T692100
|
| Manufacturer |
Brother
|
Epson
|
Epson
|
Epson
|
Epson
|
Epson
|





