We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
APC Smart-UPS On-Line SRT Battery Pack for 8/10kVA Extended runtime model 192V
SKU
SRT192BP2
Login for pricing
In Stock:
2 available
Smart-UPS On-Line SRT Battery Pack for 8/10kVA Extended runtime model 192V
Category: UPS Batteries
| SKU | SRT192BP2 |
|---|---|
| EAN | 0731304292746 |
| Manufacturer | APC |
| Availability | Yes |
This APC Smart-UPS battery pack connected with SRT On-Line UPS, provides extended runtime to SRT mission critical applications. This 192V SRT extendable runtime battery pack is compatible with 8kVA/10kVA SRT Smart-UPS extended runtime models. Embedded monitoring at the cell, module, and cabinet level provides data of battery runtime and health. It is a lead-acid battery with a 2-year warranty. It is a lead-acid battery with a 2-year warranty. Its dimensions are 683mm (depth) x 432mm (height) x 130mm (width) and weighs 91.0kg. Ideal for Smart-UPS on-line mission critical applications.
| Features | |
|---|---|
| Battery capacity | 1920 Ah |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Product colour | Black |
| Technical details | |
| Harmonized System (HS) code | 85078000 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 464.76 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 91 kg |
| Width | 130 mm |
| Height | 432 mm |
| Depth | 683 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 600 mm |
| Package height | 420 mm |
| Package depth | 1000 mm |
| Package weight | 101.5 kg |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 - 15000 m |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85078000 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 464.76 |
You may also be interested in
| Product |
APC Smart-UPS On-Line SRT Battery Pack...
Login for pricing
|
APC Smart-UPS On-Line SRT192RMBP Exter...
Login for pricing
|
APC Smart-UPS SRT 192V 8 and 10kVA RM...
Login for pricing
|
APC Smart-UPS SRT 96V 3kVA RM Battery...
Login for pricing
|
HPE R/T3000 G4 Extended Runtime Module
Login for pricing
|
APC Smart-UPS Online 48V 2U Lithium-Io...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
SRT192BP2
|
SRT192RMBP
|
SRT192RMBP2
|
SRT96RMBP
|
J2R10A
|
XBP48RM2U-LI
|
| Manufacturer |
APC
|
APC
|
APC
|
APC
|
HPE
|
APC
|





