We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Kensington Universal Sleeve - 14"/35.6cm - Black
SKU
K62610WW
Category: Notebook Cases
| SKU | K62610WW |
|---|---|
| EAN | 0085896626107 |
| Manufacturer | Kensington |
| Availability | Yes |
| PDF URLs |
View PDF |
Laptops have become the go-to essential for mobile business professionals, and the sleek, lightweight Chromebook™ and MacBook Air® are becoming more popular every year. Now you have the perfect lightweight complement to help you carry your laptop or tablet around. The Kensington 14” universal sleeve provides a soft layer of protection to a wide variety of devices up to 14.1 inches, and the interior fleece lining is scratch-resistant to help keep the surface of the device free of marks. A reinforced carry handle allows you to easily hold on to the sleeve and an exterior pocket conveniently stores your device’s accessories.
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Maximum screen size | 35.6 cm (14") |
| Features | |
| Product main colour | Black |
| Case type | Sleeve case |
| Compatibility | Ultrabooks; Tablets |
| Maximum screen size | 35.6 cm (14") |
| Brand compatibility | Universal |
| Design | |
|---|---|
| Case type | Sleeve case |
| Compatibility | Ultrabooks; Tablets |
| Maximum screen size | 35.6 cm (14") |
| Brand compatibility | Universal |
| Technical details | |
| Compatibility | Ultrabooks; Tablets |
| Case type | Sleeve case |
| Products per pallet (EU) | 180 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Kensington Universal Sleeve - 14"...
Login for pricing
|
Targus CN01 laptop case 40.6 cm (16&qu...
Login for pricing
|
Targus TAR300 laptop case 39.6 cm (15....
Login for pricing
|
Kensington Simply Portable 15.6'&...
Login for pricing
|
Targus CN414EU laptop case 36.3 cm (14...
Login for pricing
|
Targus Classic+ 45.7 cm (18") Bri...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
K62610WW
|
CN01
|
TAR300
|
K62562EU
|
CN414EU
|
CN418EU
|
| Manufacturer |
Kensington
|
Targus
|
Targus
|
Kensington
|
Targus
|
Targus
|





