We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP F6U67AE/302XL Printhead cartridge color high-capacity, 300 pages ISO/IEC 24711 8ml for HP DeskJet 1110/2130/OfficeJet 5200
| SKU | F6U67AE |
|---|---|
| EAN | 0888793803097 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | Yes |
| Product Videos |
View Video |
| PDF URLs |
View PDF |
Create high-quality colour photos and everyday documents with HP Original ink cartridges – designed with the printer for excellent worry-free performance.
Compatible Printers: HP DeskJet 3639, HP OfficeJet 3830, HP DeskJet 2134, HP OfficeJet 5200 Series, HP DeskJet 2136, HP DeskJet 3633, HP DeskJet 3638, HP OfficeJet 4655, HP DeskJet 2100 Series, HP DeskJet 2132, HP OfficeJet 3800 Series, HP DeskJet 3631, HP Envy 4521 e-All-in-One, HP Envy 4522 e-All-in-One, HP DeskJet 1112, HP DeskJet 3630 Series, HP OfficeJet 5232, HP OfficeJet 3836, HP Envy 4528 e-All-in-One, HP DeskJet 3636, HP OfficeJet 3833, HP DeskJet 2130, HP DeskJet 3634, HP DeskJet 3632, HP OfficeJet 4657, HP OfficeJet 5230, HP OfficeJet 3835, HP DeskJet 1110, HP OfficeJet 5220, HP Envy 4524 e-All-in-One, HP OfficeJet 4658, HP DeskJet 3637, HP Envy 4525 e-All-in-One, HP OfficeJet 4656, HP DeskJet 3635, HP DeskJet 3630, HP OfficeJet 4654, HP Envy 4527 e-All-in-One, HP OfficeJet 4650 Series, HP OfficeJet 3832, HP OfficeJet 3838, HP OfficeJet 3831, HP OfficeJet 4650, HP Envy 4520 Series, HP OfficeJet 3834, HP Envy 4526 e-All-in-One, HP Envy 4520 e-All-in-One
| Features | |
|---|---|
| Colour ink type | Dye-based ink |
| Ink type | Dye-based ink |
| Colour ink cartridges quantity | 1 |
| OEM code | 302XL |
| Brand compatibility | HP |
| Colour ink page yield | 300 pages |
| Printing colours | Cyan, Magenta, Yellow |
| Cartridge capacity | High |
| Country of origin | United States, Singapore, Malaysia |
| Print technology | Inkjet |
| HP segment | Business, Enterprise |
| Compatibility | HP 302 ink cartridges work with: HP DeskJet 3630, 3633 HP Envy 4520, 4522, 4523, 4528 HP OfficeJet 3831, 3833, 3835, 4652, 4654, 4655, 4657, 5220, 5230 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Pallet weight (imperial) | 157.4 kg (347 lbs) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1199.9 x 800.1 x 1163.8 mm (47.2 x 31.5 x 45.8") |
| Technical details | |
| Printing colours | Cyan, Magenta, Yellow |
| Cartridge capacity | High |
| Country of origin | United States, Singapore, Malaysia |
| Print technology | Inkjet |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Pallet weight (imperial) | 157.4 kg (347 lbs) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1199.9 x 800.1 x 1163.8 mm (47.2 x 31.5 x 45.8") |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 888793803066, 199485238791, 888793803073, 888793803080, 199485238807, 888793803097 |
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (301) 888793803066; (30N) 199485238791; (ABE) 888793803073; (BA3) 888793803080; (NE1) 199485238807; (UUS) 888793803097 |
| Box contents | Ink cartridge |
| Other EU Hazard statement(s) | EUH208: Contains sensitizing substance. May produce an allergic reaction |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 32 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 113 mm |
| Weight | 30 g |
| Height | 115 mm |
| Depth | 37 mm |
| Package depth | 37 mm |
| Package weight | 50 g |
| Package width | 113 mm |
| Package height | 115 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 37 mm |
| Package weight | 50 g |
| Package width | 113 mm |
| Package height | 115 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Products per pallet | 2160 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 800 x 1164 mm |
| Layers per pallet | 4 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 32 pc(s) |
| Brand-specific features | |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 888793803066, 199485238791, 888793803073, 888793803080, 199485238807, 888793803097 |
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (301) 888793803066; (30N) 199485238791; (ABE) 888793803073; (BA3) 888793803080; (NE1) 199485238807; (UUS) 888793803097 |
| Safety regulation & standards | |
| Other EU Hazard statement(s) | EUH208: Contains sensitizing substance. May produce an allergic reaction |
| Other features | |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Country of origin | United States, Singapore, Malaysia |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 800 x 1164 mm |
| Pallet weight (imperial) | 157.4 kg (347 lbs) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1199.9 x 800.1 x 1163.8 mm (47.2 x 31.5 x 45.8") |
| Logistics data | |
| Country of origin | United States, Singapore, Malaysia |
| Master (outer) cases per pallet layer | 9 pc(s) |
| Pallet gross weight | 134.2 kg |
| Products per master (outer) case | 60 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 3.56 kg |
| Products per pallet | 2160 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 800 x 1164 mm |
| Pallet weight (imperial) | 157.4 kg (347 lbs) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1199.9 x 800.1 x 1163.8 mm (47.2 x 31.5 x 45.8") |
| Layers per pallet | 4 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 32 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Master (outer) case gross weight (imperial) | 3.82 kg (8.42 lbs) |
You may also be interested in
| Product |
HP F6U67AE/302XL Printhead cartridge c...
Login for pricing
|
Epson C13T580600/T5806 Ink cartridge l...
Login for pricing
|
Epson C13T580200/T5802 Ink cartridge c...
Login for pricing
|
Epson C13T26164010/26 Ink cartridge mu...
Login for pricing
|
Epson C13T692100/T6921 Ink cartridge f...
Login for pricing
|
Epson C13T692500/T6925 Ink cartridge b...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
F6U67AE
|
C13T580600
|
C13T580200
|
C13T26164010
|
C13T692100
|
C13T692500
|
| Manufacturer |
HP
|
Epson
|
Epson
|
Epson
|
Epson
|
Epson
|





