We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
StarTech.com Multi-Mode (MM) LC Fiber Media Converter for 10/100/1000 Networks, Standalone Gigabit Ethernet to LC Converter, SFP Transceiver Included, 850nm, 550m - TAA
SKU
MCM1110MMLC
Login for pricing
In Stock:
54 available
StarTech Multi-Mode (MM) LC Fiber Media Converter for 10/100/1000 Networks, Standalone Gigabit Ethernet to LC Converter, SFP Transceiver Included, 850nm, 550m - TAA
Category: Network Media Converters
| SKU | MCM1110MMLC |
|---|---|
| EAN | 0065030861465 |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Availability | Yes |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
| PDF URLs |
View PDF View PDF |
Convert and extend different networks over a Gigabit fiber cable connection up to 550m / 1804ft
This fiber media converter offers an easy, cost-effective way to extend your network over Gigabit fiber. It is equipped with a multimode transceiver which converts a copper RJ45 Ethernet connection to Gigabit fiber to extend your network over longer distances or connect workstations to switches. The converter provides a powerful extended networking solution for campuses, businesses, government facilities, stadiums, or other areas requiring network access.
Cost-effective extension and dependable performance
The Gigabit Fiber Media Converter provides a cost-effective and dependable solution for shorter range network extensions. It connects an Ethernet network to remote devices over a fiber backbone, with a 550m range on the fiber optic interface. The media converter has a durable metal housing, engineered to deliver long-lasting performance.
Versatile connections for broad compatibility
Fully compatible with 10/100/1000Base-T Ethernet networks, the fiber media converter supports auto negotiation to bridge different speed networks and devices to a Gigabit fiber network. It provides versatile connectivity to your existing networks and devices, allowing you to maximize the usage and performance of legacy equipment.
The multimode transceiver is removable, giving you the flexibility to change your transceiver in the future to meet your networking needs.
Easy installation and compact convenience
The unmanaged fiber media converter has a standalone design with simple plug-and-play set-up to ensure fast and easy installation. Compact in size, the converter gives you flexible installation options - including a wall mounting option to save space.
This fiber media converter offers an easy, cost-effective way to extend your network over Gigabit fiber. It is equipped with a multimode transceiver which converts a copper RJ45 Ethernet connection to Gigabit fiber to extend your network over longer distances or connect workstations to switches. The converter provides a powerful extended networking solution for campuses, businesses, government facilities, stadiums, or other areas requiring network access.
Cost-effective extension and dependable performance
The Gigabit Fiber Media Converter provides a cost-effective and dependable solution for shorter range network extensions. It connects an Ethernet network to remote devices over a fiber backbone, with a 550m range on the fiber optic interface. The media converter has a durable metal housing, engineered to deliver long-lasting performance.
Versatile connections for broad compatibility
Fully compatible with 10/100/1000Base-T Ethernet networks, the fiber media converter supports auto negotiation to bridge different speed networks and devices to a Gigabit fiber network. It provides versatile connectivity to your existing networks and devices, allowing you to maximize the usage and performance of legacy equipment.
The multimode transceiver is removable, giving you the flexibility to change your transceiver in the future to meet your networking needs.
Easy installation and compact convenience
The unmanaged fiber media converter has a standalone design with simple plug-and-play set-up to ensure fast and easy installation. Compact in size, the converter gives you flexible installation options - including a wall mounting option to save space.
| Network | |
|---|---|
| Jumbo frames support | Yes |
| Data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Converter input interface | 1000Base-T, 100Base-TX, 10Base-T |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3u, IEEE 802.3z |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Duplex system | Full |
| Converter output interface | 1000Base-LX, 1000Base-SX |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Fiber optic connector | LC |
| Performance | |
| Wavelength-division multiplexing (WDM) | No |
| Wavelength | 850 nm |
| Maximum transfer distance | 550 m |
| Fiber mode structure | Multi-mode |
| Mean time between failures (MTBF) | 50000 h |
| Jumbo frames support | Yes |
| Features | |
| Housing material | Steel |
| LED indicators | Activity, Link, Power |
| Product colour | Black |
| Internal | No |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Fiber ports quantity | 1 |
| Fiber optic connector | LC |
| DC-in jack | Yes |
| Power | |
| Power plug type | Type N |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Input voltage | 100 - 240 V |
| Input current | 1 A |
| Output voltage | 5 V |
| Output current | 2 A |
| External power adapter | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 70 mm |
| Depth | 94 mm |
| Weight | 201 g |
| Height | 26 mm |
| Package depth | 284 mm |
| Package width | 140 mm |
| Package height | 68 mm |
| Package weight | 556 g |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 284 mm |
| Package width | 140 mm |
| Package height | 68 mm |
| Package weight | 556 g |
| Technical details | |
| Housing material | Steel |
| Wavelength | 850 nm |
| Maximum transfer distance | 550 m |
| Fiber mode structure | Multi-mode |
| Internal | No |
| Data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Indication | |
| LED indicators | Activity, Link, Power |
| Design | |
| Housing material | Steel |
| LED indicators | Activity, Link, Power |
| Product colour | Black |
| Certification | CE, FCC, REACH, TAA |
| Internal | No |
| Endurance | |
| Mean time between failures (MTBF) | 50000 h |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Certificates | |
| Certification | CE, FCC, REACH, TAA |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
You may also be interested in
| Product |
StarTech.com Multi-Mode (MM) LC Fiber...
Login for pricing
|
Cisco MGBT1 SFP Transceiver | Gigabit...
Login for pricing
|
StarTech.com 10/100 Mbps Multi Mode Fi...
Login for pricing
|
StarTech.com 10/100 Mbps Multi Mode Fi...
Login for pricing
|
StarTech.com Multi-Mode (MM) SC Fiber...
Login for pricing
|
StarTech.com Single-Mode (SM) SC Fiber...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MCM1110MMLC
|
MGBT1
|
ET90110SC2
|
ET90110ST2
|
MCMGBSCMM055
|
MCMGBSCSM10
|
| Manufacturer |
StarTech.com
|
Cisco
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|




