We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Brother LC-221VALBP Ink cartridge multi pack Bk,C,M,Y, 4x260 pages ISO/IEC 24711 Pack=4 for Brother DCP-J 562
SKU
LC221VALBP
Login for pricing
In Stock:
2 available
The Brother LC221VALBP Black, Cyan, Magenta and Yellow Ink Cartridges Multipack. Each cartridge prints 260 pages.
Category: Ink Cartridges
| SKU | LC221VALBP |
|---|---|
| EAN | 5014047567186 |
| Manufacturer | Brother |
| Availability | Yes |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
Ensure that replacing your genuine Brother ink cartridges is as hassle-free and affordable as possible by purchasing this LC221VALBP Multipack. The pack contains black, cyan, yellow and magenta LC221 cartridges, all designed to help you get the best from your Brother printer.
Compatible Printers: Brother MFC-J 480 DW, Brother MFC-J 1100 Series, Brother MFC-J 880 DW, Brother MFC-J 1180 DWT, Brother MFC-J 680 DW, Brother MFC-J 1150 DW, Brother MFC-J 1170 DW, Brother DCP-J 562 DW, Brother MFC-J 1140 W
| Features | |
|---|---|
| Supply type | Multi pack |
| Type | Original |
| Ink type | Dye-based ink |
| Colour ink cartridges quantity | 3 |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| Brand compatibility | Brother |
| Colour ink page yield | 260 pages |
| Black ink page yield | 260 pages |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Country of origin | Philippines |
| Print technology | Inkjet printing |
| Compatibility | DCP-J562DW/MFC-J480DW/MFC-J880DW |
| Quantity per pack | 4 pc(s) |
| Package type | Blister |
| Technical details | |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Package type | Blister |
| Country of origin | Philippines |
| Print technology | Inkjet printing |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 68 mm |
| Weight | 172 g |
| Height | 177 mm |
| Depth | 217 mm |
| Package depth | 179 mm |
| Package weight | 173 g |
| Package width | 217 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 68 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 179 mm |
| Package weight | 173 g |
| Package width | 217 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 68 mm |
| Quantity per pack | 4 pc(s) |
| Products per pallet | 544 pc(s) |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 136 pc(s) |
| Logistics data | |
| Country of origin | Philippines |
| Pallet gross height | 16.7 cm |
| Master (outer) cases per pallet layer | 17 pc(s) |
| Pallet gross weight | 139 kg |
| Products per pallet | 544 pc(s) |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 136 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 1200 x 1000 mm |
| Other features | |
| Country of origin | Philippines |
You may also be interested in
| Product |
Brother LC-221VALBP Ink cartridge mult...
Login for pricing
|
Epson C13T580400/T5804 Ink cartridge y...
Login for pricing
|
Epson C13T580600/T5806 Ink cartridge l...
Login for pricing
|
Epson C13T580200/T5802 Ink cartridge c...
Login for pricing
|
Epson C13T26164010/26 Ink cartridge mu...
Login for pricing
|
Epson C13T692100/T6921 Ink cartridge f...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
LC221VALBP
|
C13T580400
|
C13T580600
|
C13T580200
|
C13T26164010
|
C13T692100
|
| Manufacturer |
Brother
|
Epson
|
Epson
|
Epson
|
Epson
|
Epson
|





