We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Kensington Wired ValuMouse
SKU
K72110EU
Category: Mice
| SKU | K72110EU |
|---|---|
| EAN | 5028252478632 |
| Manufacturer | Kensington |
| Availability | Yes |
| PDF URLs |
View PDF |
The Wired ValuMouse features a three-button/scroll wheel setup that offers silent clicking when you need to get work done and don’t want to disturb anyone in a quiet environment. A high-definition optical sensor provides reliable and responsive control when you’re navigating and the comfortable, contoured shaping feels great for either right-handed or left-handed users. It offers Plug & Play installation with a standard USB wired connection and is built to last with a 5-year limited warranty.
| Mouse | |
|---|---|
| Recommended usage | PC |
| Scroll type | Wheel |
| Connectivity technology | Wired |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons quantity | 3 |
| Input device | |
| Recommended usage | PC |
| Scroll type | Wheel |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons quantity | 3 |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Form factor | Ambidextrous |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Form factor | Ambidextrous |
| Connectivity technology | Wired |
| Special features | Ambidextrous Design |
| Products per pallet (EU) | 300 pc(s) |
| Software | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Packaging data | |
| Package weight | 200 g |
| Package width | 134 mm |
| Package depth | 200 mm |
| Package height | 198 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Master (outer) case width | 150 mm |
| Master (outer) case length | 400 mm |
| Master (outer) case height | 240 mm |
| Master (outer) case gross weight | 1.28 kg |
| Products per master (outer) case | 5 pc(s) |
| Master (outer) case net weight | 820 g |
| Products per pallet (EU) | 300 pc(s) |
| Other features | |
| Connectivity technology | Wired |
| Compatible operating systems | Windows 10; Chrome OS 44 or above; macOS 10.9; Windows 11; Windows 7; Windows 8.1; macOS 10.10 or above; macOS X 10.11; Windows 8 |
| Special features | Ambidextrous Design |
| Master (outer) case net weight | 820 g |
You may also be interested in
| Product |
Kensington Wired ValuMouse
Login for pricing
|
Logitech B120 Optical Combo Mouse
Login for pricing
|
Targus AMW50EU mouse Office Ambidextro...
Login for pricing
|
Logitech Wireless Mouse M185
Login for pricing
|
Logitech Wireless Mouse M185
Login for pricing
|
Logitech M170 Wireless Mouse
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
K72110EU
|
910-003360
|
AMW50EU
|
910-002235
|
910-002237
|
910-004641
|
| Manufacturer |
Kensington
|
Logitech
|
Targus
|
Logitech
|
Logitech
|
Logitech
|





