We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lindy 1m LC-ST OM2 50/125 Fibre Optic Patch Cable
SKU
46490
Category: Fibre Optic Cables
| SKU | 46490 |
|---|---|
| EAN | 4002888464901 |
| Manufacturer | Lindy |
| Availability | Yes |
Lindy Multimode fibre optic patch cables are ideal for use in telecoms and for high speed data connections, suitable for use with today's increasing demand for bandwidth.
The ceramic connectors ensure low signal loss and high reliability; the connectors are compatible with all standard fibre optic equipment.
The ceramic connectors ensure low signal loss and high reliability; the connectors are compatible with all standard fibre optic equipment.
| Features | |
|---|---|
| Fibre optic type | OM2 |
| Fiber mode structure | Multi-mode |
| Connector 1 | LC |
| Connector 2 | ST |
| Cable length | 1 m |
| Full duplex | Yes |
| Core diameter | 50 µm |
| Cladding diameter | 125 µm |
| Insertion loss | 0.3 dB |
| Product colour | Orange |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Harmonized System (HS) code | 85447000 |
| Sustainability | |
| Doesn't contain | Halogen |
| Technical details | |
|---|---|
| Fiber mode structure | Multi-mode |
| Connector 1 | LC |
| Connector 2 | ST |
| Cable length | 1 m |
| Full duplex | Yes |
| Core diameter | 50 µm |
| Cladding diameter | 125 µm |
| Insertion loss | 0.3 dB |
| Doesn't contain | Halogen |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 1 m |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85447000 |
You may also be interested in
| Product |
Lindy 1m LC-ST OM2 50/125 Fibre Optic...
Login for pricing
|
Digitus Fiber Optic Multimode Patchcor...
Login for pricing
|
Lindy 2m LC-LC OM4 50/125 Fibre Optic...
Login for pricing
|
Cablenet 3m OM4 50/125 LC-LC Duplex Aq...
Login for pricing
|
Tripp Lite N820-01M-OM4 10Gb/100Gb Dup...
Login for pricing
|
Cables Direct FB4M-LCLC-050D fibre opt...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
46490
|
DK-2533-10-4
|
46341
|
4LCLC3
|
N820-01M-OM4
|
FB4M-LCLC-050D
|
| Manufacturer |
Lindy
|
Digitus
|
Lindy
|
Cablenet
|
Tripp Lite
|
Cables Direct
|





