We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Logitech C270 HD WEBCAM
SKU
960-001063
Category: Webcams
| SKU | 960-001063 |
|---|---|
| EAN | 5099206064201 |
| Manufacturer | Logitech |
| Availability | Yes |
Pure and simple HD video calling. The C270 HD Webcam lets you make widescreen video calls in HD 720p with clear, sharp image quality. Because it adjusts automatically to lighting conditions, you'll get brighter images despite dim lighting. Its noise-reducing mic ensures your conversations are clear even in busy surroundings. This small, agile and adjustable webcam brings a whole new angle to video calling, letting you record HD videos and posting them on your favorite social media. You can attach it securely to your screen using the universal clip, or sit it on a shelf or desk.
| Video | |
|---|---|
| Supported video modes | 720p |
| Maximum frame rate | 30 fps |
| Maximum video resolution | 1280 x 720 pixels |
| Megapixel (approx.) | 3 MP |
| Still image | |
| Photo feature | Yes |
| Camera | |
| Diagonal field of view | 55° |
| Interface | USB |
| Built-in flash | No |
| Face tracking | Yes |
| Mounting type | Clip |
| Product colour | Grey, Dark Grey |
| Built-in microphone | Yes |
| Performance | |
| Motion sensor | Yes |
| PTZ control | Yes |
| Automatic light correction | Yes |
| Diagonal field of view | 55° |
| Photo feature | Yes |
| Face tracking | Yes |
| Supported video modes | 720p |
| Noise reduction | Yes |
| Maximum frame rate | 30 fps |
| Maximum video resolution | 1280 x 720 pixels |
| Megapixel (approx.) | 3 MP |
| Mobile operating systems supported | Android |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes, MacOS |
| Design | |
| Interface | USB |
| Built-in flash | No |
| Mounting type | Clip |
| Product colour | Grey, Dark Grey |
| Cable length | 1.5 m |
| Built-in microphone | Yes |
| Software | |
| Mobile operating systems supported | Android |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes, MacOS |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Weight & dimensions | |
| Width | 31.9 mm |
| Depth | 66.6 mm |
| Height | 72.9 mm |
| Weight | 75 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity | 1 |
| Package width | 52.2 mm |
| Package height | 81 mm |
| Package depth | 101.5 mm |
| Package weight | 142.9 g |
| User guide | Yes |
| Packaging content | |
| User guide | Yes |
| Batteries included | No |
| Packaging content | 1 webcam with 1.5 m attached USB - A cable User documentation |
| Technical details | |
| Quantity | 1 |
| Noise reduction | Yes |
| Cable length | 1.5 m |
| Harmonized System (HS) code | 85258900 |
| System requirements | |
| Minimum processor speed | 1 GHz |
| Minimum RAM | 512 MB |
| Internet connection required | Yes |
| Minimum system requirements | Compatible with: Windows 10 or later, Windows 8, Windows 7 Works in USB Video Device Class (UVC) mode with supported video-calling clients: macOS 10.10 or later Chrome OS Android v 5.0 or above USB port Internet access Visit your preferred video calling solution provider's website for exact information on system and performance requirements. |
| Microphone | |
| Built-in microphone | Yes |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 214 mm |
| Master (outer) case length | 223 mm |
| Master (outer) case height | 95 mm |
| Master (outer) case gross weight | 1.31 kg |
| Harmonized System (HS) code | 85258900 |
| Other features | |
| Minimum processor speed | 1 GHz |
| Minimum RAM | 512 MB |
| Internet connection required | Yes |
| Minimum system requirements | Compatible with: Windows 10 or later, Windows 8, Windows 7 Works in USB Video Device Class (UVC) mode with supported video-calling clients: macOS 10.10 or later Chrome OS Android v 5.0 or above USB port Internet access Visit your preferred video calling solution provider's website for exact information on system and performance requirements. |
You may also be interested in
| Product |
Logitech C270 HD WEBCAM
Login for pricing
|
DICOTA D31841 webcam 1920 x 1080 pixel...
Login for pricing
|
Creative Labs Live! Cam Sync 1080P V2...
Login for pricing
|
Kensington W1050 1080p Fixed Focus Wid...
Login for pricing
|
Creative Labs Creative Live! Cam Sync...
Login for pricing
|
HP 435 FHD Webcam
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
960-001063
|
D31841
|
73VF088000000
|
K80251WW
|
73VF090000000
|
77B10AA#ABB
|
| Manufacturer |
Logitech
|
Dicota
|
Creative Labs
|
Kensington
|
Creative Labs
|
HP
|





