We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP T6M15AE/903XL Ink cartridge black high-capacity, 750 pages 20ml for HP OfficeJet Pro 6860/6950
SKU
T6M15AE
Category: Ink Cartridges
| SKU | T6M15AE |
|---|---|
| EAN | 0889894728999 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | Yes |
| Product Videos |
View Video |
| PDF URLs |
View PDF View PDF |
Ideal for busy entrepreneurs and small-business owners who want to make a professional impression and serve the bottom line.
Get reliable performance and professional-quality colour and black text for the office. Original HP ink cartridges deliver striking documents, every time. Print affordably with low-priced individual cartridges and high-yield cartridge options.[1,2]
Get reliable performance and professional-quality colour and black text for the office. Original HP ink cartridges deliver striking documents, every time. Print affordably with low-priced individual cartridges and high-yield cartridge options.[1,2]
Compatible Printers: HP OfficeJet Pro 6868, HP OfficeJet Pro 6860 Series, HP OfficeJet Pro 6960, HP OfficeJet Pro 6968, HP OfficeJet Pro 6950, HP OfficeJet 6950, HP OfficeJet Pro 6975, HP OfficeJet Pro 6978, HP OfficeJet Pro 6970, HP OfficeJet 6900 Series
| Features | |
|---|---|
| Black ink type | Pigment-based ink |
| Supply type | Single pack |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| Black ink volume | 20 ml |
| Brand compatibility | HP |
| Black ink page yield | 750 pages |
| Printing colours | Black |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Country of origin | Ireland, Malaysia |
| Print technology | Thermal inkjet |
| Compatibility | HP 903 ink cartridges work with: HP OfficeJet 6950 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Product colour | Black |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Technical details | |
| Printing colours | Black |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Country of origin | Ireland, Malaysia |
| Print technology | Thermal inkjet |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 889894728982, 199764694461, 199764694478, 889894728999, 889894729002, 199764694485, 199764694492, 199764694508 |
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (301) 889894728982; (30A) 199764694461; (30B) 199764694478; (BGX) 889894728999; (BGY) 889894729002; (LS1) 199764694485; (LS2) 199764694492; (LS3) 199764694508 |
| Box contents | Ink cartridge |
| Other EU Hazard statement(s) | EUH208: Contains sensitizing substance. May produce an allergic reaction |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | 5 - 45 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 35 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 106 mm |
| Weight | 60 g |
| Height | 115 mm |
| Depth | 44 mm |
| Package depth | 44 mm |
| Package weight | 70 g |
| Package width | 106 mm |
| Package height | 115 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 44 mm |
| Package weight | 70 g |
| Package width | 106 mm |
| Package height | 115 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Products per pallet | 1260 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 800 x 820 mm |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 42 pc(s) |
| Brand-specific features | |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 889894728982, 199764694461, 199764694478, 889894728999, 889894729002, 199764694485, 199764694492, 199764694508 |
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (301) 889894728982; (30A) 199764694461; (30B) 199764694478; (BGX) 889894728999; (BGY) 889894729002; (LS1) 199764694485; (LS2) 199764694492; (LS3) 199764694508 |
| Safety regulation & standards | |
| Other EU Hazard statement(s) | EUH208: Contains sensitizing substance. May produce an allergic reaction |
| Other features | |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Country of origin | Ireland, Malaysia |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 800 x 820 mm |
| Logistics data | |
| Country of origin | Ireland, Malaysia |
| Master (outer) cases per pallet layer | 7 pc(s) |
| Pallet gross weight | 129.2 kg |
| Products per master (outer) case | 30 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 2.6 kg |
| Products per pallet | 1260 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 800 x 820 mm |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 42 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
You may also be interested in
| Product |
HP T6M15AE/903XL Ink cartridge black h...
Login for pricing
|
Epson C13T580400/T5804 Ink cartridge y...
Login for pricing
|
Epson C13T580600/T5806 Ink cartridge l...
Login for pricing
|
Epson C13T580200/T5802 Ink cartridge c...
Login for pricing
|
Epson C13T26164010/26 Ink cartridge mu...
Login for pricing
|
Canon 1033B013/PGI-9 Ink cartridge mul...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
T6M15AE
|
C13T580400
|
C13T580600
|
C13T580200
|
C13T26164010
|
1033B013
|
| Manufacturer |
HP
|
Epson
|
Epson
|
Epson
|
Epson
|
Canon
|





