We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Kensington MicroSaver 2.0 Keyed Laptop Lock
SKU
K65020EU
Category: Cable Locks
| SKU | K65020EU |
|---|---|
| EAN | 5028252506366 |
| Manufacturer | Kensington |
| Availability | Yes |
| Product Videos |
View Video |
| PDF URLs |
View PDF |
Kensington, The Professionals’ Choice™ for device security for nearly 25 years, has produced the latest standard in device security – the MicroSaver 2.0 Keyed Laptop Lock. Engineered to be Kensington’s smallest, strongest lock for laptop and other devices, the MicroSaver 2.0 represents the next generation of laptop security. The MicroSaver 2.0 was developed using strict specifications, patented technologies, and rigorous testing against tough environmental conditions, and can stand the test of time in a smaller, compact size without compromise.
| Technical details | |
|---|---|
| Package width | 145 mm |
| Package height | 20 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Cable type | Standard |
| Lock type | Key |
| Best uses | Laptop |
| Lock management | Standard Keyed |
| Features | |
| Cable type | Standard |
| Lock type | Key |
| Security slot anchor type | Standard |
| Best uses | Laptop |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Packaging data | |
| Package width | 145 mm |
| Package height | 20 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package weight | 188 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package width | 145 mm |
| Package height | 20 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package weight | 188 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 25 pc(s) |
| Master (outer) case width | 155 mm |
| Master (outer) case length | 435 mm |
| Master (outer) case height | 165 mm |
| Master (outer) case gross weight | 5.01 kg |
| Products per pallet (EU) | 1650 pc(s) |
| Master (outer) case net weight | 4.7 kg |
You may also be interested in
| Product |
Kensington MicroSaver 2.0 Keyed Laptop...
Login for pricing
|
Compulocks Universal Tablet Lock Plate...
Login for pricing
|
Kensington MicroSaver 2.0 Keyed Ultra...
Login for pricing
|
Kensington MicroSaver 2.0 Portable Key...
Login for pricing
|
Kensington MicroSaver 2.0 Keyed Twin L...
Login for pricing
|
Kensington Desktop & Peripherals L...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
K65020EU
|
CL15UTL
|
K64432WW
|
K64423WW
|
K65048WW
|
K64424WW
|
| Manufacturer |
Kensington
|
Compulocks
|
Kensington
|
Kensington
|
Kensington
|
Kensington
|





