We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Techair TAECB001 14-15.6" Eco Backpack
SKU
TAECB001
Category: Notebook Cases
| SKU | TAECB001 |
|---|---|
| EAN | 5060369673616 |
| Manufacturer | Techair |
| Availability | Yes |
| Product Videos |
View Video |
| PDF URLs |
View PDF |
Protect your essential kit when on the move with this eco-friendly 14 - 15.6" backpack made from recycled plastic bottles. The Lateral Protection™ via foam cushions keeps your laptop safe whilst leaving plenty of room for accessories. All this plus it weighs in at just 660 grams. It's more than just functional.
| Colour | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Weight & dimensions | |
| Maximum screen size | 39.6 cm (15.6") |
| Width | 300 mm |
| Weight | 575 g |
| Notebook compartment dimensions (W x D x H) | 375 x 265 x 35 mm |
| Height | 455 mm |
| Depth | 150 mm |
| Minimum screen size | 35.6 cm (14") |
| Features | |
| Product main colour | Black |
| Case type | Backpack case |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Integrated compartment(s) | Yes |
| Number of compartments | 2 |
| Country of origin | China |
| Quantity | 1 |
| Protection features | Bump resistant, Impact resistant, Knock resistant |
| Material | Recycled polyester |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Shoulder strap | Yes |
| Compatibility | 14 - 15.6" laptops |
| Maximum screen size | 39.6 cm (15.6") |
| Brand compatibility | Any brand |
| Exterior pockets | Front pocket, Side pocket |
| Made with recycled materials | Yes |
| Recycled materials used for making | Recycled polyester |
| Closure type | Zipper |
| Design | |
| Case type | Backpack case |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Integrated compartment(s) | Yes |
| Number of compartments | 2 |
| Country of origin | China |
| Protection features | Bump resistant, Impact resistant, Knock resistant |
| Material | Recycled polyester |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Shoulder strap | Yes |
| Compatibility | 14 - 15.6" laptops |
| Maximum screen size | 39.6 cm (15.6") |
| Brand compatibility | Any brand |
| Technical details | |
|---|---|
| Quantity | 1 |
| Protection features | Bump resistant, Impact resistant, Knock resistant |
| Material | Recycled polyester |
| Shoulder strap | Yes |
| Compatibility | 14 - 15.6" laptops |
| Case type | Backpack case |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 420292 |
| Packaging content | |
| Quantity | 1 |
| Packaging data | |
| Quantity | 1 |
| Logistics data | |
| Customs product code (TARIC) | 4202929190 |
| Harmonized System (HS) code | 420292 |
| Other features | |
| Minimum screen size | 35.6 cm (14") |
| Country of origin | China |
You may also be interested in
| Product |
Techair TAECB001 14-15.6" Eco Bac...
Login for pricing
|
Targus CN31 laptop case 40.6 cm (16&qu...
Login for pricing
|
Targus CN01 laptop case 40.6 cm (16&qu...
Login for pricing
|
Kensington Simply Portable 15.6'&...
Login for pricing
|
Kensington Simply Portable SP25 15.6”...
Login for pricing
|
Kensington SP12 Neoprene Sleeve - 12&q...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
TAECB001
|
CN31
|
CN01
|
K62562EU
|
K63207EU
|
K62569US
|
| Manufacturer |
Techair
|
Targus
|
Targus
|
Kensington
|
Kensington
|
Kensington
|





