We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Kensington MicroSaver 2.0 Portable Keyed Laptop Lock
SKU
K64423WW
Category: Cable Locks
| SKU | K64423WW |
|---|---|
| EAN | 0085896644231 |
| Manufacturer | Kensington |
| Availability | Yes |
| PDF URLs |
View PDF |
Kensington, The Professionals’ Choice™ for device security for nearly 25 years, has produced the latest standard in device security – the MicroSaver 2.0 Portable Keyed Laptop Lock. Engineered to be Kensington’s smallest lock for laptops and other devices with no compromise, the MicroSaver 2.0 represents the next generation of laptop security with a self-coiling cable that makes it ideal for highly mobile professionals. The MicroSaver 2.0 was developed using strict specifications, patented technologies, and rigorous testing against tough environmental conditions, and can stand the test of time in a smaller, compact size.
| Technical details | |
|---|---|
| Cable type | Coiled |
| Lock type | Key |
| Pallet net weight | 253.8 kg |
| Pallet gross weight | 253.8 kg |
| Lock management | Standard Keyed |
| Features | |
|---|---|
| Cable type | Coiled |
| Lock type | Key |
| Security slot anchor type | Standard |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Logistics data | |
| Products per pallet (EU) | 2400 pc(s) |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 117.4 cm |
| Pallet net weight | 253.8 kg |
| Pallet gross weight | 253.8 kg |
You may also be interested in
| Product |
Kensington MicroSaver 2.0 Portable Key...
Login for pricing
|
Compulocks Universal Tablet Lock Plate...
Login for pricing
|
Kensington MicroSaver 2.0 Keyed Laptop...
Login for pricing
|
Kensington MicroSaver 2.0 Keyed Ultra...
Login for pricing
|
Kensington MicroSaver 2.0 Keyed Twin L...
Login for pricing
|
Kensington Desktop & Peripherals L...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
K64423WW
|
CL15UTL
|
K65020EU
|
K64432WW
|
K65048WW
|
K64424WW
|
| Manufacturer |
Kensington
|
Compulocks
|
Kensington
|
Kensington
|
Kensington
|
Kensington
|





