We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
StarTech.com 2-Post 8U Desktop Server Rack, Small Open Frame 19in Computer Rack, Compact Network Rack for AV / Studio / Data / IT Equipment - Free Standing Two-Post Home/Office Rack
SKU
RK8OD
Login for pricing
In Stock:
5 available
StarTech.com 2-Post 8U Desktop Server Rack, Small Open Frame 19in Computer Rack, Compact Network Rack for AV / Studio / Data / IT Equipment, Free Standing Two-Post Home/Office Rack (RK8OD)
Category: Rack Cabinets
This 2-post desktop rack provides 8U of storage space for mounting smaller A/V and IT equipment.
Save money with a low-cost mounting solution
With this 2-post rack, you can mount equipment at a fraction of the cost of conventional racks. The lightweight rack is engineered to meet EIA-310 rack-mount standards and is constructed of solid steel, ensuring a sturdy and safe mounting solution for your mission-critical equipment.
Improve efficiency and accessibility in your office or server room
The rack features an open frame, free standing design that saves space with a small footprint. It gives you the ability to place rack-mount equipment on any surface in your office, such as your desk. This makes it easy to access your equipment on a daily basis.
Hassle-free setup
The 2-post rack is easy to assemble and includes a pack of 20 M5 screws and cage nuts.
If you're looking for a desktop mounting solution with more rack units, StarTech.com also offers a 12U 2-post desktop rack.
The RK8OD is backed by a StarTech.com lifetime warranty and free technical support.
Save money with a low-cost mounting solution
With this 2-post rack, you can mount equipment at a fraction of the cost of conventional racks. The lightweight rack is engineered to meet EIA-310 rack-mount standards and is constructed of solid steel, ensuring a sturdy and safe mounting solution for your mission-critical equipment.
Improve efficiency and accessibility in your office or server room
The rack features an open frame, free standing design that saves space with a small footprint. It gives you the ability to place rack-mount equipment on any surface in your office, such as your desk. This makes it easy to access your equipment on a daily basis.
Hassle-free setup
The 2-post rack is easy to assemble and includes a pack of 20 M5 screws and cage nuts.
If you're looking for a desktop mounting solution with more rack units, StarTech.com also offers a 12U 2-post desktop rack.
The RK8OD is backed by a StarTech.com lifetime warranty and free technical support.
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package depth | 550 mm |
| Package width | 112 mm |
| Package height | 81 mm |
| Package weight | 2.6 kg |
| Width | 504 mm |
| Depth | 292 mm |
| Height | 410 mm |
| Weight | 2.2 kg |
| Maximum weight capacity | 50 kg |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |
| Mounting kit | Yes |
| Nuts included | Yes |
| Number of nuts | 20 |
| Screws included | Yes |
| Number of screws | 28 |
| Features | |
| Frame type | Open |
| Product design | 2-post |
| Rack capacity | 8U |
| Castor wheels | No |
| Mounting hole shape | Square |
| Type | Freestanding rack |
| Maximum weight capacity | 50 kg |
| Material | Steel |
| Product colour | Black |
| Certification | CE, TAA, REACH |
| Packaging data | |
| Manual | Yes |
| Mounting kit | Yes |
| Nuts included | Yes |
| Number of nuts | 20 |
| Package depth | 550 mm |
| Package width | 112 mm |
| Package height | 81 mm |
| Package weight | 2.6 kg |
| Screws included | Yes |
| Number of screws | 28 |
| Technical details | |
| Package width | 112 mm |
| Package height | 81 mm |
| Type | Freestanding rack |
| Compliance industry standards | EIA/ECA-310-E |
| Harmonized System (HS) code | 85381000 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Rack capacity | 8U |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Certificates | |
| Certification | CE, TAA, REACH |
| Material | |
| Material | Steel |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85381000 |
| Other features | |
| Compliance industry standards | EIA/ECA-310-E |
You may also be interested in
| Product |
StarTech.com 2-Post 8U Desktop Server...
Login for pricing
|
StarTech.com 6U Wall Mount Network Rac...
Login for pricing
|
StarTech.com 4U 19in Steel Vertical Wa...
Login for pricing
|
StarTech.com 2-Post 12U Desktop Server...
Login for pricing
|
StarTech.com 2U 19in Steel Vertical Wa...
Login for pricing
|
StarTech.com 3U 19” Wall Mount Vertica...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
RK8OD
|
WALLMOUNT6
|
RK419WALLV
|
RK12OD
|
RK219WALLV
|
RK319WALLV
|
| Manufacturer |
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|





