We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Epson C13T33514012/33XL Ink cartridge black high-capacity, 530 pages ISO/IEC 24711 12,2ml for Epson XP 530
SKU
C13T33514012
Category: Ink Cartridges
| SKU | C13T33514012 |
|---|---|
| EAN | 8715946626260 |
| Manufacturer | Epson |
| Availability | Yes |
33XL Oranges Claria Premium Single Black Ink
Compatible Printers: Epson Expression Premium XP-630 Series, Epson Expression Premium XP-530, Epson Expression Premium XP-630, Epson Expression Premium XP-640, Epson Expression Premium XP-645, Epson Expression Premium XP-640 Series, Epson Expression Premium XP-900, Epson Expression Premium XP-830, Epson Expression Premium XP-540, Epson Expression Premium XP-7100, Epson Expression Premium XP-635
| Features | |
|---|---|
| Black ink type | Pigment-based ink |
| Type | Original |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| OEM code | C13T33514012 |
| Black ink volume | 12.2 ml |
| Brand compatibility | Epson |
| Certification | CE |
| Printing colours | Black |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Country of origin | Indonesia |
| Print technology | Inkjet printing |
| Compatibility | - Expression Premium XP-900 - Expression Premium XP-830 - Expression Premium XP-645 - Expression Premium XP-640 - Expression Premium XP-635 - Expression Premium XP-630 - Expression Premium XP-540 - Expression Premium XP-530 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package type | Blister |
| Minimum order quantity | 6 pc(s) |
| Technical details | |
| Printing colours | Black |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Package type | Blister |
| Country of origin | Indonesia |
| Print technology | Inkjet printing |
| Minimum order quantity | 6 pc(s) |
| Products per pallet layer (UK) | 204 pc(s) |
| Products per pallet layer | 204 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 2040 pc(s) |
| Pallet weight (UK) | 0 g |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 8715946628080 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Packaging data | |
| Package depth | 43 mm |
| Package weight | 60 g |
| Package width | 102 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 150 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Products per pallet | 2040 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package depth | 43 mm |
| Package weight | 60 g |
| Package width | 102 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 150 mm |
| Certificates | |
| Certification | CE |
| Other features | |
| Certification | CE |
| Country of origin | Indonesia |
| Logistics data | |
| Country of origin | Indonesia |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 55 cm |
| Pallet gross weight | 0 g |
| Master (outer) case width | 102 mm |
| Master (outer) case length | 260 mm |
| Master (outer) case height | 146 mm |
| Products per master (outer) case | 6 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 0 g |
| Products per pallet | 2040 pc(s) |
| Minimum order quantity | 6 pc(s) |
| Products per pallet layer (UK) | 204 pc(s) |
| Products per pallet layer | 204 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 2040 pc(s) |
| Pallet weight (UK) | 0 g |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 8715946628080 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
You may also be interested in
| Product |
Epson C13T33514012/33XL Ink cartridge...
Login for pricing
|
Epson C13T07114H10/T0711H Ink cartridg...
Login for pricing
|
Canon 2971B001/CL-513 Printhead cartri...
Login for pricing
|
Canon 2969B001/PG-512 Printhead cartri...
Login for pricing
|
Canon 8049B001/PGI-555PGBKXXL Ink cart...
Login for pricing
|
HP CH561EE/301 Printhead cartridge bla...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
C13T33514012
|
C13T07114H10
|
2971B001
|
2969B001
|
8049B001
|
CH561EE
|
| Manufacturer |
Epson
|
Epson
|
Canon
|
Canon
|
Canon
|
HP
|





