We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Epson C13T29864012/29 Ink cartridge multi pack Bk,C,M,Y 5,3ml + 3x3,2ml Pack=4 for Epson XP 235/335
| SKU | C13T29864012 |
|---|---|
| EAN | 8715946626048 |
| Manufacturer | Epson |
| Availability | Yes |
Epson Claria Home Ink is a versatile, four-colour ink cartridge set that delivers crisp, clear text documents and glossy, lab-quality photos. It is ideal for affordable, reliable printing without compromise.
Save up to 50% ink* with Epson’s individual ink cartridges
With Epson’s individual inks, you only replace the colour used, saving you up to 50% ink{s1 compared to competitors’ tri-colour cartridges.
Reduce your printing costs with XL inks
Epson offers a choice of standard or extra large (XL) ink cartridges across its latest ink ranges. XL inks are ideal if you print high volumes and can reduce your printing costs by up to 25%*.
Epson inks are optimised for Epson printers
Epson inks and papers have been developed to work hand-in-hand with Epson printers to produce the best results time and time again.
Genuine Epson EasyMail packaging
Online ink purchases can be conveniently delivered to you at home thanks to EasyMail packaging. And what’s great is that we’ve specially designed the packaging so that it’s compact enough to fit through most letterboxes, for when your post doesn't require a signature. That should prevent unnecessary trips to collect deliveries.
Compatible Printers: Epson Expression Home XP-435, Epson Expression Home XP-430 Series, Epson Expression Home XP-245, Epson Expression Home XP-345, Epson Expression Home XP-342, Epson Expression Home XP-247, Epson Expression Home XP-335, Epson Expression Home XP-352, Epson Expression Home XP-255, Epson Expression Home XP-432, Epson Expression Home XP-452, Epson Expression Home XP-455, Epson Expression Home XP-332, Epson Expression Home XP-330 Series, Epson Expression Home XP-257, Epson Expression Home XP-235, Epson Expression Home XP-445, Epson Expression Home XP-340 Series, Epson Expression Home XP-240 Series, Epson Expression Home XP-450 Series, Epson Expression Home XP-350 Series, Epson Expression Home XP-355, Epson Expression Home XP-440 Series, Epson Expression Home XP-442, Epson Expression Home XP-250 Series
| Features | |
|---|---|
| Supply type | Multi pack |
| Type | Original |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Colour ink cartridges quantity | 3 |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| OEM code | C13T29864012 |
| Colour ink volume | 3.2 ml |
| Black ink volume | 5.3 ml |
| Brand compatibility | Epson |
| Colour ink page yield | 180 pages |
| Black ink page yield | 175 pages |
| Certification | CE |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Country of origin | United Kingdom |
| Print technology | Inkjet printing |
| Compatibility | - Expression Home XP-455 - Expression Home XP-452 - Expression Home XP-445 - Expression Home XP-442 - Expression Home XP-435 - Expression Home XP-432 - Expression Home XP-355 - Expression Home XP-352 - Expression Home XP-345 - Expression Home XP-342 - Expression Home XP-335 - Expression Home XP-332 - Expression Home XP-257 - Expression Home XP-255 - Expression Home XP-247 - Expression Home XP-245 - Expression Home XP-235 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package type | Blister |
| Minimum order quantity | 8 pc(s) |
| Technical details | |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Package type | Blister |
| Country of origin | United Kingdom |
| Print technology | Inkjet printing |
| Minimum order quantity | 8 pc(s) |
| Products per pallet layer (UK) | 96 pc(s) |
| Products per pallet layer | 96 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 864 pc(s) |
| Pallet weight (UK) | 0 g |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 8715946627908 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Packaging data | |
| Package depth | 46 mm |
| Package weight | 110 g |
| Package width | 170 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 155 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Products per pallet | 864 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package depth | 46 mm |
| Package weight | 110 g |
| Package width | 170 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 155 mm |
| Certificates | |
| Certification | CE |
| Other features | |
| Certification | CE |
| Country of origin | United Kingdom |
| Logistics data | |
| Country of origin | United Kingdom |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 36.6 cm |
| Pallet gross weight | 0 g |
| Master (outer) case width | 170 mm |
| Master (outer) case length | 370 mm |
| Master (outer) case height | 150 mm |
| Products per master (outer) case | 8 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 0 g |
| Products per pallet | 864 pc(s) |
| Minimum order quantity | 8 pc(s) |
| Products per pallet layer (UK) | 96 pc(s) |
| Products per pallet layer | 96 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 864 pc(s) |
| Pallet weight (UK) | 0 g |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 8715946627908 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
You may also be interested in
| Product |
Epson C13T29864012/29 Ink cartridge mu...
Login for pricing
|
Epson C13T580400/T5804 Ink cartridge y...
Login for pricing
|
Epson C13T580600/T5806 Ink cartridge l...
Login for pricing
|
Epson C13T580200/T5802 Ink cartridge c...
Login for pricing
|
Epson C13T26164010/26 Ink cartridge mu...
Login for pricing
|
Canon 1033B013/PGI-9 Ink cartridge mul...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
C13T29864012
|
C13T580400
|
C13T580600
|
C13T580200
|
C13T26164010
|
1033B013
|
| Manufacturer |
Epson
|
Epson
|
Epson
|
Epson
|
Epson
|
Canon
|





