We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lindy 1m UK 3 Pin to C5 Mains Cable, lead free
SKU
30460
Category: Power Cables
| SKU | 30460 |
|---|---|
| EAN | 4002888304603 |
| Manufacturer | Lindy |
| Availability | Yes |
Lindy Power Cables are high quality, reliable power delivery connections for use in a wide variety of professional and home environments.
This cable is perfect for the connection between a notebooks' power supply and the English electricity grid. It is an ideal replacement for a missing or damaged laptop power cable as the C5 connector is used on most major laptop power supplies.
Please note that this cable is for use in dry areas only.
UK 3 Pin to IEC C5 Mains Cables are available in the following lengths: 1m, 2m and 3m.
This cable is perfect for the connection between a notebooks' power supply and the English electricity grid. It is an ideal replacement for a missing or damaged laptop power cable as the C5 connector is used on most major laptop power supplies.
Please note that this cable is for use in dry areas only.
UK 3 Pin to IEC C5 Mains Cables are available in the following lengths: 1m, 2m and 3m.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector angle | 90° |
| Connector 2 | C5 coupler |
| Connector 1 | Power plug type G |
| Cable length | 1 m |
| Features | |
| Connector 1 form factor | Angled |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Certification | RoHS, REACH, CE |
| Connector angle | 90° |
| Connector 2 | C5 coupler |
| Connector 1 | Power plug type G |
| Cable length | 1 m |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Male |
| Product colour | Black |
| Plug and Play | Yes |
| Package type | Polybag |
| Power | |
| Maximum current | 5 A |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | -10 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 70 °C |
| Packaging data | |
| Package type | Polybag |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Maximum current | 5 A |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
You may also be interested in
| Product |
Lindy 1m UK 3 Pin to C5 Mains Cable, l...
Login for pricing
|
StarTech.com 2m (6ft) Computer Power C...
Login for pricing
|
C2G 3m 16 AWG European Power Cord (IEC...
Login for pricing
|
C2G 2m 16 AWG UK Power Cord (IEC320C13...
Login for pricing
|
C2G 3m Power Cable Black
Login for pricing
|
C2G 2m 18 AWG Computer Power Extension...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
30460
|
PXT101EUR
|
88544
|
88513
|
88514
|
88503
|
| Manufacturer |
Lindy
|
StarTech.com
|
C2G
|
C2G
|
C2G
|
C2G
|





