We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Kensington SmartFit Extra Wide Monitor Stand
SKU
K52797WW
Category: Monitor Mounts & Stands
| SKU | K52797WW |
|---|---|
| EAN | 0085896527978 |
| Manufacturer | Kensington |
| Availability | Yes |
| Product Videos |
View Video |
| PDF URLs |
View PDF |
Extra-wide monitors require stands that can provide more support. The SmartFit™ Extra Wide Monitor Stand supports a more comfortable workstation for wider monitors. Its height-adjustable design allows you to easily raise or lower your monitor to the proper viewing height, promoting improved posture and proper eye alignment. Thoughtfully engineered for stability and versatility, it is a useful ergonomic companion for helping you work more comfortably throughout the day.
| Mounting | |
|---|---|
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting | Freestanding |
| Maximum weight capacity | 18 kg |
| Maximum screen size | 68.6 cm (27") |
| Ergonomics | |
| Height adjustment | Yes |
| Height adjustment range | 76 - 152 mm |
| Height adjustment type | Manual |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 610 mm |
| Depth | 300 mm |
| Height | 50 mm |
| Weight | 1.97 kg |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Products per pallet (EU) | 45 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 90 pc(s) |
| Other features | |
| Mounting | Freestanding |
You may also be interested in
| Product |
Kensington SmartFit Extra Wide Monitor...
Login for pricing
|
Fellowes Computer Monitor Stand with 5...
Login for pricing
|
Fellowes Computer Monitor Stand with 3...
Login for pricing
|
Ergotron Neo Flex Neo-Flex LCD Lift St...
Login for pricing
|
Ergotron FX30 Fixed Wall Mount 68.6 cm...
Login for pricing
|
Fellowes Computer Monitor Stand with 3...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
K52797WW
|
8031101
|
91713
|
33-310-060
|
60-239-007
|
9169501
|
| Manufacturer |
Kensington
|
Fellowes
|
Fellowes
|
Ergotron
|
Ergotron
|
Fellowes
|





