We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Kensington NanoSaver Keyed Laptop Lock
SKU
K64444WW
Category: Cable Locks
| SKU | K64444WW |
|---|---|
| EAN | 0085896644446 |
| Manufacturer | Kensington |
| Availability | Yes |
| Product Videos |
View Video |
| PDF URLs |
View PDF View PDF |
Designed to fit the Kensington Nano Security Slot, the NanoSaver® Keyed Laptop Lock secures ultra-thin laptops, tablets, and 2-in-1s with the same quality and strength that has made Kensington The Professionals’ Choice™ for more than 25 years. Developed using strict specifications, patented technologies, and rigorous testing against tough environmental conditions, the NanoSaver Keyed Laptop Lock provides next generation security for ultra-thin devices.
| Technical details | |
|---|---|
| Cable type | Standard |
| Lock type | Key |
| Cable diameter | 5 mm |
| Best uses | Laptop |
| Pallet net weight | 5.23 kg |
| Pallet gross weight | 5.23 kg |
| Lock management | Standard Keyed |
| Features | |
| Cable type | Standard |
| Lock type | Key |
| Cable diameter | 5 mm |
| Best uses | Laptop |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Cable diameter | 5 mm |
| Logistics data | |
| Products per pallet (EU) | 1650 pc(s) |
| Pallet gross width | 16.6 cm |
| Pallet gross length | 42.2 cm |
| Pallet gross height | 15.6 cm |
| Pallet net weight | 5.23 kg |
| Pallet gross weight | 5.23 kg |
You may also be interested in
| Product |
Kensington NanoSaver Keyed Laptop Lock
Login for pricing
|
Compulocks T-bar Security Combination...
Login for pricing
|
Compulocks Universal Tablet Lock Plate...
Login for pricing
|
Kensington MicroSaver 2.0 Keyed Laptop...
Login for pricing
|
Kensington MicroSaver 2.0 Keyed Ultra...
Login for pricing
|
Kensington MicroSaver 2.0 Portable Key...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
K64444WW
|
CL37
|
CL15UTL
|
K65020EU
|
K64432WW
|
K64423WW
|
| Manufacturer |
Kensington
|
Compulocks
|
Compulocks
|
Kensington
|
Kensington
|
Kensington
|





