We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Logitech PTZ Pro 2
SKU
960-001186
Category: Video Conferencing Systems
| SKU | 960-001186 |
|---|---|
| EAN | 5099206070455 |
| Manufacturer | Logitech |
| Availability | Yes |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
Logitech PTZ Pro 2 camera delivers premium optics and life-like video calls to create the experience of sitting together in the same room, even if you are a thousand miles away. It sets a new standard for high-quality, professional video with brilliantly sharp image resolution, outstanding color reproduction, and exceptional 10x HD zoom.
Performance enhancements in the PTZ Pro 2 camera include smoother pan and tilt motion and more consistent focus during zoom. The camera features lenses designed and manufactured by Logitech and engineered to provide unparalleled sharpness, color rendition, and speed in a variety of lighting conditions.
At half the price of comparable models, PTZ Pro 2 is the smart choice for large conference rooms, auditoriums, classrooms, healthcare settings, and other professional environments where clear, high-resolution video is a must.
Performance enhancements in the PTZ Pro 2 camera include smoother pan and tilt motion and more consistent focus during zoom. The camera features lenses designed and manufactured by Logitech and engineered to provide unparalleled sharpness, color rendition, and speed in a variety of lighting conditions.
At half the price of comparable models, PTZ Pro 2 is the smart choice for large conference rooms, auditoriums, classrooms, healthcare settings, and other professional environments where clear, high-resolution video is a must.
| Performance | |
|---|---|
| Tripod mounting supported | Yes |
| Tilt angle range | 0 - 130° |
| Pan range | 0 - 260° |
| Product colour | Black, Grey |
| PTZ control | Yes |
| Technical details | |
| Tripod mounting supported | Yes |
| Tilt angle range | 0 - 130° |
| Pan range | 0 - 260° |
| Product colour | Black, Grey |
| PTZ control | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85258900 |
| Video | |
| HD type | Full HD |
| Digital zoom | 10x |
| Video formats supported | H.264 |
| Supported video modes | 1080p |
| Maximum frame rate | 30 fps |
| Streaming capability | Yes |
| File formats | |
| Video formats supported | H.264 |
| Camera | |
| Focus adjustment | Auto |
| Field of view (FOV) angle | 90° |
| Digital zoom | 10x |
| Number of camera presets | 3 |
| Zoom capability | Yes |
| System requirements | |
| Minimum system requirements | – Windows 7, Windows 8.1 or Windows 10 – Mac OS X 10.10 or higher – For full HD support, please check with software application provider for system requirements |
| Features | |
|---|---|
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Mounting type | Stand |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 308 mm |
| Master (outer) case gross weight | 4.68 kg |
| Master (outer) case length | 413 mm |
| Master (outer) case height | 243 mm |
| Harmonized System (HS) code | 85258900 |
| Computer system | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Minimum system requirements | – Windows 7, Windows 8.1 or Windows 10 – Mac OS X 10.10 or higher – For full HD support, please check with software application provider for system requirements |
| Power | |
| Power source type | Battery |
| Number of batteries supported | 1 |
| Battery technology | Lithium |
| Battery capacity | 210 mAh |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 580 g |
| Package width | 221.2 mm |
| Package depth | 399.2 mm |
| Package height | 148.9 mm |
| Package weight | 2.08 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 221.2 mm |
| Package depth | 399.2 mm |
| Package height | 148.9 mm |
| Package weight | 2.08 kg |
| Packaging content | |
| Mounting kit | Yes |
| Remote control included | Yes |
| Packaging content | PTZ Pro 2 Camera Remote control 10-foot USB cable with power adapter connection Power adapter with regional plugs Mount Documentation Warranty card |
| Cables included | USB |
| Batteries included | Yes |
| AC adapter included | Yes |
| Quick start guide | Yes |
You may also be interested in
| Product |
Logitech PTZ Pro 2
Login for pricing
|
Logitech MeetUp
Login for pricing
|
Logitech Strong USB 25m
Login for pricing
|
Logitech Rally Mic Pod
Login for pricing
|
Targus AEM350 video conferencing syste...
Login for pricing
|
Logitech Logi Dock Focus Room Kit Teams
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
960-001186
|
960-001102
|
939-001802
|
952-000038
|
AEM350UKZ
|
991-000457
|
| Manufacturer |
Logitech
|
Logitech
|
Logitech
|
Logitech
|
Targus
|
Logitech
|





