We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Epson C13T26164511/26 Ink cartridge multi pack Bk,C,M,Y EasyMail 220pg + 3x300pg, 6ml + 3x5ml Pack=4 for Epson XP 600
SKU
C13T26164511
Login for pricing
In Stock:
1 available
26 Polar bear Claria Premium Multipack 4-colours EasyMail Ink
Category: Ink Cartridges
| SKU | C13T26164511 |
|---|---|
| EAN | 8715946638867 |
| Manufacturer | Epson |
| Availability | Yes |
26 Polar bear Claria Premium Multipack 4-colours EasyMail Ink
Epson’s Claria Premium Ink is ideal for busy households who want the best of both worlds – high-quality document printing and outstanding, glossy photos.
Using a combination of pigment black and dye colour inks, Claria Premium Ink produces crisp, clear text documents that meet the printing demands of any modern home. Black text is water, highlighter and smudge resistant, even on plain paper.
Your treasured memories will last for generations as photos printed with Claria Premium Ink can last up to 300 years in a photo album¹.
Reduce your printing costs with XL inks
Epson offers a choice of standard or extra large (XL) ink cartridges across its latest ink ranges. While standard sized cartridges are great to keep replacement costs low if you print infrequently, XL inks are ideal if you print high volumes.
Epson inks are optimised for Epson printers
Epson inks have been developed to work hand-in-hand with Epson printers to deliver crisp, smudge-proof text and vibrant photographic images that will last for generations. Genuine Epson inks are produced to stringent, high-quality standards that enable Epson to guarantee the optimum performance of the printer, ink and media.
Genuine Epson EasyMail packaging
Online ink purchases can be conveniently delivered to you at home thanks to EasyMail packaging. And what’s great is that we’ve specially designed the packaging so that it’s compact enough to fit through most letterboxes, for when your post doesn't require a signature. That should prevent unnecessary trips to collect deliveries.
Epson’s Claria Premium Ink is ideal for busy households who want the best of both worlds – high-quality document printing and outstanding, glossy photos.
Using a combination of pigment black and dye colour inks, Claria Premium Ink produces crisp, clear text documents that meet the printing demands of any modern home. Black text is water, highlighter and smudge resistant, even on plain paper.
Your treasured memories will last for generations as photos printed with Claria Premium Ink can last up to 300 years in a photo album¹.
Reduce your printing costs with XL inks
Epson offers a choice of standard or extra large (XL) ink cartridges across its latest ink ranges. While standard sized cartridges are great to keep replacement costs low if you print infrequently, XL inks are ideal if you print high volumes.
Epson inks are optimised for Epson printers
Epson inks have been developed to work hand-in-hand with Epson printers to deliver crisp, smudge-proof text and vibrant photographic images that will last for generations. Genuine Epson inks are produced to stringent, high-quality standards that enable Epson to guarantee the optimum performance of the printer, ink and media.
Genuine Epson EasyMail packaging
Online ink purchases can be conveniently delivered to you at home thanks to EasyMail packaging. And what’s great is that we’ve specially designed the packaging so that it’s compact enough to fit through most letterboxes, for when your post doesn't require a signature. That should prevent unnecessary trips to collect deliveries.
Compatible Printers: Epson Expression Premium XP-720, Epson Expression Premium XP-710, Epson Expression Premium XP-700, Epson Expression Premium XP-610, Epson Expression Premium XP-620 Series, Epson Expression Premium XP-800, Epson Expression Premium XP-810, Epson Expression Premium XP-605, Epson Expression Premium XP-510, Epson Expression Premium XP-820, Epson Expression Premium XP-615, Epson Expression Premium XP-625, Epson Expression Premium XP-600, Epson Expression Premium XP-520, Epson Expression Premium XP-620, Epson Expression Premium XP-610 Series, Epson Expression Premium XP-600 Series
| Features | |
|---|---|
| Colour ink type | Dye-based ink |
| Black ink type | Pigment-based ink |
| Supply type | Multi pack |
| Type | Original |
| Colour ink cartridges quantity | 3 |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| OEM code | C13T26164511 |
| Colour ink volume | 4.5 ml |
| Black ink volume | 6.2 ml |
| Brand compatibility | Epson |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Country of origin | Indonesia |
| Print technology | Inkjet printing |
| Compatibility | - Expression Premium XP-820 - Expression Premium XP-720 - Expression Premium XP-625 - Expression Premium XP-620 - Expression Premium XP-520 - Epson Expression Premium XP-810 - Epson Expression Premium XP-800 - Epson Expression Premium XP-710 - Epson Expression Premium XP-700 - Epson Expression Premium XP-615 - Epson Expression Premium XP-610 - Epson Expression Premium XP-605 - Epson Expression Premium XP-600 - Epson Expression Premium XP-510 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package type | Box |
| Technical details | |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Package type | Box |
| Country of origin | Indonesia |
| Print technology | Inkjet printing |
| Products per pallet layer (UK) | 96 pc(s) |
| Products per pallet layer | 96 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 480 pc(s) |
| Pallet weight (UK) | 0 g |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 8715946640488 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Packaging data | |
| Package depth | 320 mm |
| Package weight | 200 g |
| Package width | 195 mm |
| Package type | Box |
| Package height | 35 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Products per pallet | 480 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package depth | 320 mm |
| Package weight | 200 g |
| Package width | 195 mm |
| Package type | Box |
| Package height | 35 mm |
| Logistics data | |
| Country of origin | Indonesia |
| Pallet gross weight | 0 g |
| Products per master (outer) case | 24 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 0 g |
| Products per pallet | 480 pc(s) |
| Products per pallet layer (UK) | 96 pc(s) |
| Products per pallet layer | 96 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 480 pc(s) |
| Pallet weight (UK) | 0 g |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 8715946640488 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Other features | |
| Country of origin | Indonesia |
You may also be interested in
| Product |
Epson C13T26164511/26 Ink cartridge mu...
Login for pricing
|
Epson C13T580400/T5804 Ink cartridge y...
Login for pricing
|
Epson C13T580600/T5806 Ink cartridge l...
Login for pricing
|
Epson C13T580200/T5802 Ink cartridge c...
Login for pricing
|
Epson C13T26164010/26 Ink cartridge mu...
Login for pricing
|
Canon 1033B013/PGI-9 Ink cartridge mul...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
C13T26164511
|
C13T580400
|
C13T580600
|
C13T580200
|
C13T26164010
|
1033B013
|
| Manufacturer |
Epson
|
Epson
|
Epson
|
Epson
|
Epson
|
Canon
|





