We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE 800W Flex Slot Titanium Hot Plug Low Halogen Power Supply Kit
SKU
865438-B21
Login for pricing
In Stock:
7 available
800W Flex Slot Titanium Hot Plug Low Halogen Power Supply Kit
Categories: Power Supply Units, HPE Aruba
| SKU | 865438-B21 |
|---|---|
| EAN | 0190017072746 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | Yes |
How do you improve data center power efficiency without impacting IT performance? HPE Flexible Slot Power Supplies deliver up to 96% power efficiency with 80 Plus Titanium-certified options that lower server power requirements, reduce power waste and costs in your data center, and simplify your spares strategy [1]. Its form factor is 25% smaller than previous generations leaving more space to add server options improving the performance of your servers. Fast, tool-less hot-plug access simplifies and enhances serviceability. Support HPE ProLiant Gen10, Gen10 Plus, and Gen11 servers, select HPE Apollo Gen10 & Gen10 Plus systems, and HPE Alletra 4100 data storage servers, simplifying your spares strategy and further reducing data center costs.
What is new supporting point:
HPE 800W Flex Slot Universal Power Supply providing choice of 277V AC or 380V DC input options.
HPE 1600W Flex Slot Power Supply with 94% efficiency, 200-240V AC input.
New HPE 1800W-2200W Flex Slot Power Supply with 96% efficiency, 200-240 VAC input, 80 Plus Titanium certified.[2]
HPE 1000W Flex Slot Power Supply with 96% efficiency, 100-240 VAC input, 80 Plus Titanium certified.
HPE 800W Flex Slot Power Supply with 96% efficiency, 200-240V AC input, 80 Plus Titanium certified.
Choice of -48 VDC HPE Flex Slot Power Supplies, delivering 800W or 1600W output.
What is new supporting point:
HPE 800W Flex Slot Universal Power Supply providing choice of 277V AC or 380V DC input options.
HPE 1600W Flex Slot Power Supply with 94% efficiency, 200-240V AC input.
New HPE 1800W-2200W Flex Slot Power Supply with 96% efficiency, 200-240 VAC input, 80 Plus Titanium certified.[2]
HPE 1000W Flex Slot Power Supply with 96% efficiency, 100-240 VAC input, 80 Plus Titanium certified.
HPE 800W Flex Slot Power Supply with 96% efficiency, 200-240V AC input, 80 Plus Titanium certified.
Choice of -48 VDC HPE Flex Slot Power Supplies, delivering 800W or 1600W output.
| Cooling | |
|---|---|
| Cooling type | Active |
| Design | |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Platinum |
| Product colour | Grey |
| Illumination | No |
| Cooling type | Active |
| Power | |
| Total power | 800 W |
| AC input voltage | 200 - 240 V |
| Efficiency | 96% |
| Performance | |
| Power supply unit (PSU) form factor | Flex ATX |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Platinum |
| Purpose | Server |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 68 mm |
| Depth | 40.4 mm |
| Height | 225.3 mm |
| Certificates | |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Platinum |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Other features | |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
You may also be interested in
| Product |
HPE 800W Flex Slot Titanium Hot Plug L...
Login for pricing
|
DELL 450-AKPR power supply unit 600 W...
Login for pricing
|
ASUS ROG Loki SFX-L 1000W Platinum pow...
Login for pricing
|
ASUS ROG Loki SFX-L 850W Platinum powe...
Login for pricing
|
ASUS ROG Loki SFX-L 750W Platinum powe...
Login for pricing
|
MSI MEG AI1300P PCIE5 power supply uni...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
865438-B21
|
450-AKPR
|
90YE00N1-B0NA00
|
90YE00N3-B0NA00
|
90YE00N4-B0NA00
|
MEG AI1300P PCIE5
|
| Manufacturer |
HPE
|
DELL
|
ASUS
|
ASUS
|
ASUS
|
MSI
|





