We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Epson C13T37984010/378XL Ink cartridge multi pack Bk,C,M,Y,LC,LM high-capacity 11,2ml 3x9,3ml 2x10,3ml Pack=6 for Epson XP 8000
SKU
C13T37984010
Category: Ink Cartridges
| SKU | C13T37984010 |
|---|---|
| EAN | 8715946646497 |
| Manufacturer | Epson |
| Availability | Yes |
378XL Squirrel Claria Photo HD Multipack 6-colours Ink
You’ve spent time picking your camera and lenses, now complete your kit with long-lasting Claria Photo HD Inks. It’s easy to bring out the true beauty of your photos with this 6-colour ink set which includes cyan, magenta, yellow and black in addition to light cyan and light magenta.
Reduce your printing costs
Epson offers standard and extra large (XL) ink cartridges so that you can pick the best value option for your needs. XL inks are great if you print in high volumes and can help to reduce your printing costs. With both sizes, the colours are available individually so only the colour used needs to be replaced. That means less wastage and great value.
Meet the range
Print long-lasting and professional-looking, glossy photos at your convenience with Claria Photo HD Inks. Both photography enthusiasts and semi-professionals are sure to appreciate the enhanced level of quality produced by its 6-colour inks. It delivers detailed images and realistic skin tones with smooth tonal gradations and deeper, more natural blacks. Designed with longevity in mind, the high-quality ink can last for 300 years in a photo album{s1.
Optimised for Epson printers
Epson inks and papers have been developed to work hand-in-hand with Epson printers to produce the best results time and time again.
The genuine article
Enjoy hassle-free and reliable printing with Epson's genuine inks. We invest in extensive research, high-tech manufacturing facilities and put our products through rigorous tests, to deliver the best quality product to you.
You’ve spent time picking your camera and lenses, now complete your kit with long-lasting Claria Photo HD Inks. It’s easy to bring out the true beauty of your photos with this 6-colour ink set which includes cyan, magenta, yellow and black in addition to light cyan and light magenta.
Reduce your printing costs
Epson offers standard and extra large (XL) ink cartridges so that you can pick the best value option for your needs. XL inks are great if you print in high volumes and can help to reduce your printing costs. With both sizes, the colours are available individually so only the colour used needs to be replaced. That means less wastage and great value.
Meet the range
Print long-lasting and professional-looking, glossy photos at your convenience with Claria Photo HD Inks. Both photography enthusiasts and semi-professionals are sure to appreciate the enhanced level of quality produced by its 6-colour inks. It delivers detailed images and realistic skin tones with smooth tonal gradations and deeper, more natural blacks. Designed with longevity in mind, the high-quality ink can last for 300 years in a photo album{s1.
Optimised for Epson printers
Epson inks and papers have been developed to work hand-in-hand with Epson printers to produce the best results time and time again.
The genuine article
Enjoy hassle-free and reliable printing with Epson's genuine inks. We invest in extensive research, high-tech manufacturing facilities and put our products through rigorous tests, to deliver the best quality product to you.
Compatible Printers: Epson Expression Photo XP-8700, Epson Expression Photo XP-8500 Series, Epson Expression Photo XP-8600, Epson Expression Photo XP-8005, Epson Expression Photo XP-8605, Epson Expression Photo XP-8000, Epson Expression Photo XP-8600 Series, Epson Expression Photo XP-8500, Epson Expression Photo XP-8505
| Features | |
|---|---|
| Supply type | Multi pack |
| Type | Original |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Colour ink cartridges quantity | 5 |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| OEM code | C13T37984010 |
| Colour ink volume | 9.3 ml |
| Black ink volume | 11.2 ml |
| Brand compatibility | Epson |
| Printing colours | Black, Cyan, Light Cyan, Magenta, Light magenta, Yellow |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Country of origin | Indonesia |
| Print technology | Inkjet printing |
| Compatibility | Expression Photo XP-8500, XP-8505 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package type | Blister |
| Minimum order quantity | 5 pc(s) |
| Technical details | |
| Printing colours | Black, Cyan, Light Cyan, Magenta, Light magenta, Yellow |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Package type | Blister |
| Country of origin | Indonesia |
| Print technology | Inkjet printing |
| Minimum order quantity | 5 pc(s) |
| Products per pallet layer (UK) | 60 pc(s) |
| Products per pallet layer | 60 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 540 pc(s) |
| Pallet width (UK) | 100 cm |
| Pallet weight (UK) | 0 g |
| Pallet length (UK) | 120 cm |
| Pallet height (UK) | 2 m |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 8715946648705 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Packaging data | |
| Package depth | 40 mm |
| Package weight | 244 g |
| Package width | 370 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 161 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Products per pallet | 540 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package depth | 40 mm |
| Package weight | 244 g |
| Package width | 370 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 161 mm |
| Logistics data | |
| Country of origin | Indonesia |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 2 m |
| Pallet gross weight | 0 g |
| Master (outer) case width | 195 mm |
| Master (outer) case length | 370 mm |
| Master (outer) case height | 150 mm |
| Products per master (outer) case | 5 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 0 g |
| Products per pallet | 540 pc(s) |
| Minimum order quantity | 5 pc(s) |
| Products per pallet layer (UK) | 60 pc(s) |
| Products per pallet layer | 60 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 540 pc(s) |
| Pallet width (UK) | 100 cm |
| Pallet weight (UK) | 0 g |
| Pallet length (UK) | 120 cm |
| Pallet height (UK) | 2 m |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 8715946648705 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Other features | |
| Country of origin | Indonesia |
You may also be interested in
| Product |
Epson C13T37984010/378XL Ink cartridge...
Login for pricing
|
Epson C13T612100/T6121 Ink cartridge f...
Login for pricing
|
Epson C13T603100/T6031 Ink cartridge f...
Login for pricing
|
Epson C13T606200/T6062 Ink cartridge c...
Login for pricing
|
Epson C13T612200/T6122 Ink cartridge c...
Login for pricing
|
Epson C13T603200/T6032 Ink cartridge c...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
C13T37984010
|
C13T612100
|
C13T603100
|
C13T606200
|
C13T612200
|
C13T603200
|
| Manufacturer |
Epson
|
Epson
|
Epson
|
Epson
|
Epson
|
Epson
|




