We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
DELL KB522 keyboard Universal USB QWERTY UK English Black
SKU
KB522-BK-UK
Category: Keyboards
| SKU | KB522-BK-UK |
|---|---|
| EAN | 5397063800827 |
| Manufacturer | DELL |
| Availability | Yes |
The Dell™ KB522 Wired Business Multimedia Keyboard has a newly refreshed ID and a sturdy design with mid-profile keycap for great typing experience.
| Keyboard | |
|---|---|
| Keyboard key switch | Membrane |
| USB hub | Yes |
| Recommended usage | Universal |
| Keyboard style | Straight |
| Keyboard form factor | Full-size (100%) |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Keyboard number of keys | 104 |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Wrist rest | No |
| Windows keys | Yes |
| Pointing device | No |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard language | UK English |
| Connectivity technology | Wired |
| Device interface | USB |
| Multimedia keys | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Keyboard style | Straight |
| Ergonomic design | No |
| Backlight | No |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Wrist rest | No |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Ergonomic design | No |
| Backlight | No |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Windows keys | Yes |
| Numeric keypad | Yes |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Connectivity technology | Wired |
| Multimedia keys | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 84716060 |
| Ergonomics | |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Features | |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Power | |
|---|---|
| Power source type | USB |
| Mouse | |
| Mouse included | No |
| Weight & dimensions | |
| Keyboard weight | 590 g |
| Packaging data | |
| Package weight | 1.27 kg |
| Package width | 463.6 mm |
| Package height | 46.3 mm |
| Package depth | 176.1 mm |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Compatibility | - Dell Inspiron 11 3179, 15 5565, 15 5567, 17 5767 - Dell Latitude 13 7350, 3150, 7370, 7414 Rugged Extreme, E5250, E5270, E5440, E5450, E5540, E5550, E6440, E6540, E7240, E7250, E7270, E7440, E7450, E7470 - Dell OptiPlex 3010, 3011, 3020, 3030, 7010, 7020, 9010, 9010 AIO, 9030, XE2 - Dell Precision R7610, T1650, T1700, T3600, T3600 Base, T3600 Essential, T3610, T5600, T5600 Advanced, T5600 Base, T5600 Essential, T7600, T7600 Advanced, T7600 Base, T7600 Essential - Dell Precision Mobile Workstation M2800, M3800, M4800, M6800 - Dell Precision Tower 5810, 7910 |
| Pointing device | No |
| Connectivity technology | Wired |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84716060 |
You may also be interested in
| Product |
DELL KB522 keyboard Universal USB QWER...
Login for pricing
|
Logitech Wireless Combo MK270
Login for pricing
|
Logitech Wireless Combo MK270
Login for pricing
|
Logitech Wireless Keyboard K270
Login for pricing
|
Logitech Wireless Combo MK270
Login for pricing
|
Logitech Wireless Touch Keyboard K400...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
KB522-BK-UK
|
920-004510
|
920-004513
|
920-003745
|
920-004523
|
920-007145
|
| Manufacturer |
DELL
|
Logitech
|
Logitech
|
Logitech
|
Logitech
|
Logitech
|




