We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Epson Expression Photo HD XP-15000 A3+ Wireless Inkjet Printer
SKU
C11CG43401
Category: Inkjet Printers
| SKU | C11CG43401 |
|---|---|
| EAN | 8715946633886 |
| Manufacturer | Epson |
| Availability | Yes |
| PDF URLs |
View PDF |
Compact A3+ photo printer
Sophisticated equipment doesn’t need to take up lots of space; this wireless photo printer produces superior, A3+ photos from a surprisingly compact and small footprint making it Epson's smallest A3+ photo printer. It’s stylish too, with sleek clean lines that make it look great from every angle.
For prints that you can be proud of, this dedicated photo printer delivers professional looking and long-lasting photographs at your convenience. Both photography enthusiasts and semi-professionals are sure to appreciate the enhanced level of quality offered by the six-colour Claria Photo HD ink set which includes red and grey.
Here’s a photo printer that will make a whole range of creative tasks easy to accomplish at home. You can print up to A3+ on a range of media including thicker papers, card, CDs and DVDs. It’s also quick and easy to use with fast print speeds and A4 auto double-sided printing. It packs in lots of user-friendly features including a 6.1cm LCD screen, auto open output tray and auto power on.
There’s no need to be held back by computers or wires; use Wi-Fi, Wi-Fi Direct and our suite of free mobile printings apps to print on the go. You can be free from constraints and send your items to print from a smartphone or tablet - at home or from almost anywhere in the world¹.
Stylish and space-saving
Integrating technology into the home can be a challenge, so if you're squeezed for space, the compact and space-saving design of the XP-15000 can provide a great solution. While it may have a small footprint, the XP-15000 actually offers A3+ photo printing. It's stylish too with sleek, clean lines on every side.
Enhanced inks
Print long-lasting and professional-looking, glossy photos at your convenience with Claria Photo HD Inks, which includes grey and red in addition to cyan, yellow, magenta and black. With the grey ink, superior black and white photos can be achieved with smoother gradations between the shadows and highlights. With the red ink, an extra-wide colour gamut is possible resulting in more realistic and vibrant colours. And rest assured; treasured memories will be kept safe as the high-quality Claria Photo HD Ink can last for 300 years in a photo album{s2.
Enable your complete artistic vision
With the XP-15000, it's easy to handle a range of creative tasks from the convenience of your home. The front-loading paper tray is designed for printing up to A4 photos or documents with the flexibility to print double-sided. Alternatively, the rear media feed can be utilised for specialist thicker card or printing up to A3+. Additionally, you can print on suitable CDs and DVDs.
Automated and user-friendly
There's no need to walk back and forth to manually switch the printer on - the auto power on feature does this automatically. It turns the printer on and opens the motorised output tray when a print job is sent, saving unnecessary trips to the printer. Just remember to fill the paper trays and check ink levels.
Easy mobile printing
Wireless printing with or without a network is possible thanks to Wi-Fi and Wi-Fi Direct. It means you can print photos and documents on the go with this photo printer. To unlock the potential of your smartphone or tablet, simply download the free Epson iPrint app{s1 to print wirelessly. With the free Epson Creative Print{s1 app, you can use your photos to create and print photo books, greeting cards, collages and more. In addition, you can email documents and photos directly to the printer from almost anywhere in the world with Epson Email Print{s1.
Sophisticated equipment doesn’t need to take up lots of space; this wireless photo printer produces superior, A3+ photos from a surprisingly compact and small footprint making it Epson's smallest A3+ photo printer. It’s stylish too, with sleek clean lines that make it look great from every angle.
For prints that you can be proud of, this dedicated photo printer delivers professional looking and long-lasting photographs at your convenience. Both photography enthusiasts and semi-professionals are sure to appreciate the enhanced level of quality offered by the six-colour Claria Photo HD ink set which includes red and grey.
Here’s a photo printer that will make a whole range of creative tasks easy to accomplish at home. You can print up to A3+ on a range of media including thicker papers, card, CDs and DVDs. It’s also quick and easy to use with fast print speeds and A4 auto double-sided printing. It packs in lots of user-friendly features including a 6.1cm LCD screen, auto open output tray and auto power on.
There’s no need to be held back by computers or wires; use Wi-Fi, Wi-Fi Direct and our suite of free mobile printings apps to print on the go. You can be free from constraints and send your items to print from a smartphone or tablet - at home or from almost anywhere in the world¹.
Stylish and space-saving
Integrating technology into the home can be a challenge, so if you're squeezed for space, the compact and space-saving design of the XP-15000 can provide a great solution. While it may have a small footprint, the XP-15000 actually offers A3+ photo printing. It's stylish too with sleek, clean lines on every side.
Enhanced inks
Print long-lasting and professional-looking, glossy photos at your convenience with Claria Photo HD Inks, which includes grey and red in addition to cyan, yellow, magenta and black. With the grey ink, superior black and white photos can be achieved with smoother gradations between the shadows and highlights. With the red ink, an extra-wide colour gamut is possible resulting in more realistic and vibrant colours. And rest assured; treasured memories will be kept safe as the high-quality Claria Photo HD Ink can last for 300 years in a photo album{s2.
Enable your complete artistic vision
With the XP-15000, it's easy to handle a range of creative tasks from the convenience of your home. The front-loading paper tray is designed for printing up to A4 photos or documents with the flexibility to print double-sided. Alternatively, the rear media feed can be utilised for specialist thicker card or printing up to A3+. Additionally, you can print on suitable CDs and DVDs.
Automated and user-friendly
There's no need to walk back and forth to manually switch the printer on - the auto power on feature does this automatically. It turns the printer on and opens the motorised output tray when a print job is sent, saving unnecessary trips to the printer. Just remember to fill the paper trays and check ink levels.
Easy mobile printing
Wireless printing with or without a network is possible thanks to Wi-Fi and Wi-Fi Direct. It means you can print photos and documents on the go with this photo printer. To unlock the potential of your smartphone or tablet, simply download the free Epson iPrint app{s1 to print wirelessly. With the free Epson Creative Print{s1 app, you can use your photos to create and print photo books, greeting cards, collages and more. In addition, you can email documents and photos directly to the printer from almost anywhere in the world with Epson Email Print{s1.
| Print quality | |
|---|---|
| Maximum resolution | 5760 x 1440 DPI |
| Colour | Yes |
| Print technology | |
| Paper input type | Paper tray |
| Printing colours | Black, Cyan, Grey, Magenta, Red, Yellow |
| Duplex printing | Yes |
| Maximum resolution | 5760 x 1440 DPI |
| Colour | Yes |
| Input capacity | |
| Maximum input capacity | 250 sheets |
| Ports & interfaces | |
| Mobile printing technologies | Apple AirPrint, Epson Connect, Epson Email Print, Epson Remote Print, Epson iPrint, Google Cloud Print |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g |
| Security algorithms | 64-bit WEP, 128-bit WEP, WPA-AES, WPA-PSK, WPA-TKIP |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Standard interfaces | Ethernet, USB, Wireless LAN |
| Direct printing | Yes |
| USB port | Yes |
| Display | |
| Built-in display | Yes |
| Colour display | Yes |
| Display diagonal | 6.1 cm (2.4") |
| Display | LCD |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Features | |
| Printing colours | Black, Cyan, Grey, Magenta, Red, Yellow |
| Duplex printing | Yes |
| Colour | Yes |
| Product colour | Black |
| Market positioning | Home & office |
| Printing | |
| Print speed (colour, draft quality, A4/US Letter) | 29 ppm |
| Print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 29 ppm |
| Maximum resolution | 5760 x 1440 DPI |
| Input & output capacity | |
| Total number of input trays | 2 |
| Total input capacity | 200 sheets |
| Paper input type | Paper tray |
| Maximum input capacity | 250 sheets |
| Paper handling | |
|---|---|
| Maximum ISO A-series paper size | A3+ |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A3, A3+, A4, A5, A6 |
| ISO B-series sizes (B0...B9) | B5 |
| Non-ISO print media sizes | Legal |
| Envelopes sizes | 10, C6, DL |
| Paper tray media types | Photo paper, Plain paper |
| Network | |
| Mobile printing technologies | Apple AirPrint, Epson Connect, Epson Email Print, Epson Remote Print, Epson iPrint, Google Cloud Print |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g |
| Security algorithms | 64-bit WEP, 128-bit WEP, WPA-AES, WPA-PSK, WPA-TKIP |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Design | |
| Built-in display | Yes |
| Colour display | Yes |
| Display diagonal | 6.1 cm (2.4") |
| Product colour | Black |
| Market positioning | Home & office |
| Display | LCD |
| Power | |
| Power consumption (ready) | 5.7 W |
| Power consumption (off) | 0.2 W |
| Power consumption (printing) | 21 W |
| Technical details | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Security algorithms | 64-bit WEP, 128-bit WEP, WPA-AES, WPA-PSK, WPA-TKIP |
| Duplex printing | Yes |
| Product colour | Black |
| Power consumption (printing) | 21 W |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Weight & dimensions | |
| Width | 479 mm |
| Depth | 370 mm |
| Height | 159 mm |
| Weight | 8.5 kg |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84433210 |
You may also be interested in
| Product |
Epson Expression Photo HD XP-15000 A3+...
Login for pricing
|
HP Officejet 200 Mobile Wireless Color...
Login for pricing
|
Epson EcoTank ET-M1180
Login for pricing
|
Canon MAXIFY BX110 W/B MKII GB inkjet...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|
| SKU |
C11CG43401
|
CZ993A#BHC
|
C11CG94402BY
|
7069C042
|
| Manufacturer |
Epson
|
HP
|
Epson
|
Canon
|



