We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Kensington 2-way Removable Privacy Screen Filter for 19" Monitors 5:4
SKU
626476
Category: Display Privacy Filters
| SKU | 626476 |
|---|---|
| EAN | 4049793057750 |
| Manufacturer | Kensington |
| Availability | Yes |
| Product Videos |
View Video |
| PDF URLs |
View PDF |
Privacy screen filters are a quick and simple way of preventing unauthorised viewing. Kensington privacy filters are a multipurpose tool that go further than just shielding sensitive data from prying eyes. Users can often be logging on from different devices in different locations each day, working in a range of varying lighting conditions. Additional features such as built-in anti-glare and blue light filters help make screen time more comfortable, no matter the environment.
| Technical details | |
|---|---|
| Maximum screen size | 48.3 cm (19") |
| Aspect ratio | 5:4 |
| Suitable for | Monitor |
| Design | |
| Maximum screen size | 48.3 cm (19") |
| Suitable for | Monitor |
| Features | |
| Aspect ratio | 5:4 |
| Ergonomics | |
|---|---|
| Maximum screen size | 48.3 cm (19") |
| Weight & dimensions | |
| Weight | -17 g |
| Package height | 5 mm |
| Package depth | 535 mm |
| Package width | 325 mm |
| Package weight | 293 g |
| Packaging data | |
| Package height | 5 mm |
| Package depth | 535 mm |
| Package width | 325 mm |
| Package weight | 293 g |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 348 mm |
| Master (outer) case length | 558 mm |
| Master (outer) case height | 63 mm |
| Master (outer) case gross weight | 3.23 kg |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Kensington 2-way Removable Privacy Scr...
Login for pricing
|
Targus Privacy Screen 22"W (16:10)
Login for pricing
|
Targus ASF27W9EU display privacy filte...
Login for pricing
|
Targus ASF156W9EU display privacy filt...
Login for pricing
|
Fellowes PrivaScreen Privacy Filter
Login for pricing
|
Fellowes PrivaScreen Blackout Privacy...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
626476
|
ASF220WEU
|
ASF27W9EU
|
ASF156W9EU
|
4801501
|
4807001
|
| Manufacturer |
Kensington
|
Targus
|
Targus
|
Targus
|
Fellowes
|
Fellowes
|




