We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Epson C13T02W14010/502XL Ink cartridge black high-capacity, 550 pages 9,2ml for Epson XP 5100
SKU
C13T02W14010
Category: Ink Cartridges
| SKU | C13T02W14010 |
|---|---|
| EAN | 8715946652801 |
| Manufacturer | Epson |
| Availability | Yes |
| Product Videos |
View Video |
502XL Binoculars Single Black Ink
Providing a low-cost yet reliable printing solution, this affordable four-colour ink benefits from Epson’s extensive research and development. Producing clear and vibrant prints, the 502 ink is optimised to work with Epson’s range of printers. It can produce an array of documents with defined text and graphics.
Low cost yet reliable
Enjoy reliable, vibrant and clear prints with minimal outlay using Epson's four-colour 502 ink. Thanks to the combination of dye colours and pigment black inks, this inkset produces defined and colourful prints.
Reduce your printing costs with XL inks
Epson offers a choice of standard or extra large (XL) ink cartridges across its latest ink ranges. XL inks are ideal if you print high volumes and can help to reduce your printing costs.
Optimised for Epson printers
Epson inks and papers have been developed to work hand-in-hand with Epson printers to produce the best results time and time again.
The genuine article
Enjoy hassle-free and reliable printing with Epson's genuine inks. We invest in extensive research, high-tech manufacturing facilities and put our products through rigorous tests, to deliver the best quality product to you.
Providing a low-cost yet reliable printing solution, this affordable four-colour ink benefits from Epson’s extensive research and development. Producing clear and vibrant prints, the 502 ink is optimised to work with Epson’s range of printers. It can produce an array of documents with defined text and graphics.
Low cost yet reliable
Enjoy reliable, vibrant and clear prints with minimal outlay using Epson's four-colour 502 ink. Thanks to the combination of dye colours and pigment black inks, this inkset produces defined and colourful prints.
Reduce your printing costs with XL inks
Epson offers a choice of standard or extra large (XL) ink cartridges across its latest ink ranges. XL inks are ideal if you print high volumes and can help to reduce your printing costs.
Optimised for Epson printers
Epson inks and papers have been developed to work hand-in-hand with Epson printers to produce the best results time and time again.
The genuine article
Enjoy hassle-free and reliable printing with Epson's genuine inks. We invest in extensive research, high-tech manufacturing facilities and put our products through rigorous tests, to deliver the best quality product to you.
Compatible Printers: Epson Expression Home XP-5155, Epson Expression Home XP-5100 Series, Epson WorkForce WF-2885 DWF, Epson Expression Home XP-5150, Epson WorkForce WF-2865 DWF, Epson Expression Home XP-5115, Epson Expression Home XP-5105, Epson WorkForce WF-2860 DWF, Epson Expression Home XP-5100, Epson WorkForce WF-2880 DWF
| Features | |
|---|---|
| Black ink type | Pigment-based ink |
| Type | Original |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| OEM code | C13T02W14010 |
| Black ink volume | 9.2 ml |
| Brand compatibility | Epson |
| Black ink page yield | 550 pages |
| Certification | CE |
| Printing colours | Black |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Country of origin | Indonesia |
| Print technology | Inkjet printing |
| Compatibility | WorkForce WF-2860DWF, WF-2865DWF Expression Home XP-5100, XP-5105 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package type | Blister |
| Minimum order quantity | 10 pc(s) |
| Technical details | |
| Printing colours | Black |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Package type | Blister |
| Country of origin | Indonesia |
| Print technology | Inkjet printing |
| Minimum order quantity | 10 pc(s) |
| Products per pallet layer (UK) | 340 pc(s) |
| Products per pallet layer | 340 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 3400 pc(s) |
| Pallet weight (UK) | 0 g |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 8715946652962 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Packaging data | |
| Package depth | 26 mm |
| Package weight | 39 g |
| Package width | 102 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 145 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Products per pallet | 3400 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package depth | 26 mm |
| Package weight | 39 g |
| Package width | 102 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 145 mm |
| Certificates | |
| Certification | CE |
| Other features | |
| Certification | CE |
| Country of origin | Indonesia |
| Logistics data | |
| Country of origin | Indonesia |
| Pallet gross weight | 0 g |
| Master (outer) case width | 102 mm |
| Master (outer) case length | 260 mm |
| Master (outer) case height | 146 mm |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 0 g |
| Products per pallet | 3400 pc(s) |
| Minimum order quantity | 10 pc(s) |
| Products per pallet layer (UK) | 340 pc(s) |
| Products per pallet layer | 340 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 3400 pc(s) |
| Pallet weight (UK) | 0 g |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 8715946652962 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
You may also be interested in
| Product |
Epson C13T02W14010/502XL Ink cartridge...
Login for pricing
|
HP CH563EE/301XL Printhead cartridge b...
Login for pricing
|
HP CH564EE/301XL Printhead cartridge c...
Login for pricing
|
Epson C13T15764010/T1576 Ink cartridge...
Login for pricing
|
Epson C13T15794010/T1579 Ink cartridge...
Login for pricing
|
Epson C13T15754010/T1575 Ink cartridge...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
C13T02W14010
|
CH563EE
|
CH564EE
|
C13T15764010
|
C13T15794010
|
C13T15754010
|
| Manufacturer |
Epson
|
HP
|
HP
|
Epson
|
Epson
|
Epson
|





