We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Digitus CAT 6A, class EA patch panel, shielded
SKU
DN-91624S-EA-B
Login for pricing
In Stock:
30 available
CAT 6A Patch Panel, shielded, 1U, 24-port, 8P8C, bl RAL 9005, 483 mm (19") / 482.6x44x109
Category: Patch Panels
| SKU | DN-91624S-EA-B |
|---|---|
| EAN | 4016032440260 |
| Manufacturer | Digitus |
| Availability | Yes |
Future-oriented standards and high-end quality for your network.
- Robust patch panel with sturdy metal housing
- Complete shielding of housing and shield contacting
- Cable installation via LSA strips
- Central earthing connection
- Dielectric strength up to 1500 VDC (contact / ground)
- Metal-coated (electrically conductive) cable fixation for earthing the cable shielding
The DIGITUS® "DN-91624S-EA" CAT 6A patch panel is available in a 24-port version and, with its 1.5 mm galvanized cold-rolled steel, is a robust patch panel for 19" rack mounting. It complies with the 802.3at PoE+ and 802.3af PoE standard and is equipped with dust protection flaps.
- Robust patch panel with sturdy metal housing
- Complete shielding of housing and shield contacting
- Cable installation via LSA strips
- Central earthing connection
- Dielectric strength up to 1500 VDC (contact / ground)
- Metal-coated (electrically conductive) cable fixation for earthing the cable shielding
The DIGITUS® "DN-91624S-EA" CAT 6A patch panel is available in a 24-port version and, with its 1.5 mm galvanized cold-rolled steel, is a robust patch panel for 19" rack mounting. It complies with the 802.3at PoE+ and 802.3af PoE standard and is equipped with dust protection flaps.
| Network | |
|---|---|
| Cable types supported | Cat6a |
| Ports quantity | 24 |
| Connector(s) | RJ-45 |
| Design | |
| Mounting | Rack mounting |
| Rack capacity | 1U |
| Material | Steel |
| Product colour | Black |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 482.6 mm |
| Height | 44 mm |
| Depth | 109 mm |
| Package weight | 1.69 kg |
| Package volume | 2390.85 cm³ |
| Package width | 483 mm |
| Packaging content | |
| Anti-dust plug | Yes |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 1.69 kg |
| Package volume | 2390.85 cm³ |
| Package depth | 110 mm |
| Package width | 483 mm |
| Features | |
| Mounting | Rack mounting |
| Rack capacity | 1U |
| Material | Steel |
| Product colour | Black |
| Technical details | |
| Mounting | Rack mounting |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Package width | 483 mm |
| Material | Steel |
| Harmonized System (HS) code | 85371098 |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Harmonized System (HS) code | 85371098 |
| UK Trade Tariff code | 85369010 |
You may also be interested in
| Product |
Digitus CAT 6A, class EA patch panel,...
Login for pricing
|
Digitus CAT 6A, Class EA Patch Panel,...
Login for pricing
|
StarTech.com 24 Port 1U Rackmount Cat...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|
| SKU |
DN-91624S-EA-B
|
DN-91624S-EA
|
C6PANEL24
|
| Manufacturer |
Digitus
|
Digitus
|
StarTech.com
|


