We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Digitus CAT 6, Class E Patch Panel
SKU
DN-91616S-B
Login for pricing
In Stock:
40 available
CAT 6, Class E patch panel, shielded, 16-port RJ45, 8P8C, LSA, 1U, rack mount, black, 482x44x109
Category: Patch Panels
| SKU | DN-91616S-B |
|---|---|
| EAN | 4016032440253 |
| Manufacturer | Digitus |
| Availability | Yes |
Future-oriented standards and high-end quality for your network.
The shielded CAT 6 Patch Panel from DIGITUS® is available as 16- or 24-port version. It is manufactured acc. to Link Performance Class E, for up to 250 MHz, EN 50173 and ISO/IEC 11801 and complies with the 802.3at PoE+and the 802.3af PoE standard. The housing is made of 1.5 mm galvanized cold-rolled steel and is therefore perfectly suitable for 19" rack mounting.
The shielded CAT 6 Patch Panel from DIGITUS® is available as 16- or 24-port version. It is manufactured acc. to Link Performance Class E, for up to 250 MHz, EN 50173 and ISO/IEC 11801 and complies with the 802.3at PoE+and the 802.3af PoE standard. The housing is made of 1.5 mm galvanized cold-rolled steel and is therefore perfectly suitable for 19" rack mounting.
| Network | |
|---|---|
| Connector contacts plating | Gold |
| Plug/connector retention force | 30 N |
| AWG wire size | 26/22 |
| Ports quantity | 16 |
| Networking standards | IEEE 802.3af, IEEE 802.3at |
| Connector(s) | RJ-45 |
| Design | |
| Mounting | Rack mounting |
| Rack capacity | 1U |
| Material | Galvanized steel |
| Product colour | Black |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Packaging data | |
| Package weight | 1.06 kg |
| Package volume | 4050 cm³ |
| Package depth | 135 mm |
| Package width | 500 mm |
| Features | |
|---|---|
| Mounting | Rack mounting |
| Rack capacity | 1U |
| Material | Galvanized steel |
| Product colour | Black |
| Technical details | |
| Mounting | Rack mounting |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Package width | 500 mm |
| Networking standards | IEEE 802.3af, IEEE 802.3at |
| Material | Galvanized steel |
| Harmonized System (HS) code | 85371098 |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Harmonized System (HS) code | 85371098 |
| UK Trade Tariff code | 85369010 |
| Weight & dimensions | |
| Package weight | 1.06 kg |
| Package volume | 4050 cm³ |
| Package width | 500 mm |
You may also be interested in
| Product |
Digitus CAT 6, Class E Patch Panel
Login for pricing
|
Digitus CAT 6, Class E Patch Panel
Login for pricing
|
Digitus CAT 6A, Class EA Patch Panel,...
Login for pricing
|
Digitus CAT 6A, class EA patch panel,...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|
| SKU |
DN-91616S-B
|
DN-91624S
|
DN-91624S-EA
|
DN-91624S-EA-B
|
| Manufacturer |
Digitus
|
Digitus
|
Digitus
|
Digitus
|



